| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am casa cu etaj, am camere la parter si etaj, m-am gandit sa inchid caloriferele din camerele de sus si din living, si sa las baie sus + hol + parter, si voiam sa va intreb daca cumva se face mucegai sau se strica peretii in acest caz?

Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Casa este izolata pe exterior? Chiar si asa...
Daca se racesc peretii, se formeaza condens si, gata mucegaiul.
Mai bine lasa incalzirea pe minim. Noi circulam prin casa, asa ca si aerul va circula. Iar Centrala va forta sa incalzeasca toata casa. Daca e usor incalzita toata, va fi mai usor si mai confortabil.

| PringAloe a răspuns (pentru francut):

Da da este izolata, ok va multumesc big grin

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca in camerele ce spui este frig nu face mucegai, n-are cum.
Ai vazut tu mucegai afara la ora asta? Zic afara ca e tem scazuta, deci daca sa zic ai zero grade in interior de unde mucegai, de unde condens? Vad cineva spunea gata faci mucegai.Nici nu va ganditi inainte sa intrebati ceva.
Daca nu esti in stare sa faci caldura la ce ai mai facut casa aia? Treb sa faci o camera aia era stai in ea baie si bucatrie, la revedere laughing
Izolatia la exterior iti maninca ziele se pare si banii laughing nu-i nimic faceti in continuare izolatie la exterior doara betonu, pamantu si aeru de afara nu trebuiesc incalzite si alea laughing
Sincer nu stiu cine sau de unde sa venit cu ideea aia timpita sa izolezi cladirile la exterior laughing asa ceva nu stiu numai in filmele alea nu mai zic care mai vezi asa ceva.Ce ma mira e faptul ca oamenii inca fac chestia asta si acum laughing si nu doara in RO in toata UE aia ori is batuti cu ceva in cap ori is dusi deacasa.Cum sa izolezi o casa din ziduri de beton, de caramida etc la exterior? Pai ce anume izoleaza ca eu nu prea am priceput? Deci izolezi la exterior un zid, cai de beton cai din caramida, boltari aia e.Asa si ce face acea izolatie ca eu tot nu am priceput? Tu ai in interior ce anume? Peretii din coiment corect? Ok peretii stia care is la tine in casa unde stau? Stau cumva in aer? Stau pe o fundatie de beton corect? Ok deci tu izolzi la exterior sa nu raceasca aerul de afara peretele,E bun pana aici.Dar peretele tau este de fap continuarea cui? Este contiunarea fundatiei de beton care este cum? Ai ghicit este rece ca gheata laughing
Acum te intreb fizica la scoala ai facut? Ai auzit de transfer de temperatura? Stii ca temperatura se transfera de la un mediu la altul mai mutl sau mai putin fctie de materialele in c auza? Daca stiai nu mai izolai la exterior.
Peretii tai cu tot tavanu,are legatura cu fundatia,care la randu ei are legatura cu pamantu,pamant care se fla la exterior si care este bocna iarna, este corect ce spun? Ai prins ideea?
Ei acest pamant rece transfera raceala lui, sa vorbim asa babeste, deci transfera raceala la fundatie, fundatia catre peretii tai, pereti care tu ii ai in casa la vedere.Indiferent cata caldura vei face peretii vor sta reci si vor radia raceala in casa pentru ca comunica cu exterioru,ai priceput acum? Astea is chestii elementare de fizica,ma si mira cu ingineri,arhitecti de acolo din UE si RO is atat de batuti in cap de fac izolare la exterior.
Izolarea la exterior o faci daca ai bani in plus si spui bag si aici sa fie si mai bine.
Izolarea se face la interior peste care se pune rigips.Tu stii care este diferenta dintre rigips si beton? Betonu este rece,tine rece,rigipsu este cald,tine cald.Ia o bucata de rigips pune-o pe un perete,las-o acolo si dupa cateva ore pune mana pe rigipsu ala si pune mana si pe peretele tau, vei vedea diferenta.
Deci ai casa, dar nu ai stiut ce sa izolezi, ai mers si tu cu turma cum se spune laughing daca face vecinu asa pai inseamna ca asa se face nu? Cam asta este optica la romani si in general la europeni laughing a facut unu o tampenie il urmeaza tot poporu.
Bagi lemne sau ce bagi gaze ca la centrala industriala si cald tot nu ai laughing
Cam asa sta situatia, dar na las cai bun si asa aia cu gazu cu lemenle trebuie sa faca si ei milioane, sa vanda si ei mai mult laughing

| PringAloe a răspuns (pentru relian):

Hai sa te lamuresc putin cu niste lucruri, ca ai venit aici ca a tot stiitorul si nu imi plac persoanele de gura lunga care se rad p aici,, e problema mea de ce am facut casa mare sau casa mica, cine isi permite isi face ce casa vrea, eu am investit in ea peste 400.000 mi de euro, casa in exterior este cu polistiren ca orice casa banuiesc, si data cu decorativ, si sa nu vorbim de scoala fiecaruia ca s-ar putea sa fi depasit de situatie, temperatur in casa nu scade sub 15 grade daca nu fac focul, tu despre ce vorbesti aici? eu am intrebat o chestie si tu imi explici de ce izolare am eu in casa si de ce modalitate folosesc eu pentru a imi incalzii casa? clar ai depasit subiectul de discutie, stai linistit ce casa am eu nu au multi din zona mea, asa ca nu am avut de la ce vecin sa ma iau... eu am intrebat nu ca as murii de frig sau ceva, am zis daca tot nu este locuit de ce sa? pricepi? in fine m-am lamurit happy o zi buna

| relian a răspuns (pentru PringAloe):

Daca ai avut 400 de mii si te lauzi, acum nu ai bani sa o incalzesti m-am lamurit si eu de tine laughing lasi asa acolo 5-10 grade si aia e la banii tai caldura e nimic nu? Nu am vorbit de scoala ta, nici de-a mea. Daca e sa vorbim stai linistit ca esti depasit de departe, dar sa nu amestecam lucrurile.Eu am spus mai multe ca idee izolarea la exterior este o timpenie, asta demonstrata fizic, sau cum vrei tu.Intreaba un fizician cum e mai bine sa izolezi, intreaba ce se intampla si dupa te lamuresti.
Dar cum am spus la banii tai pfff pai sa vii pe TPU un site de 2 lei sa intrebi sa inchizi calorifere deja m-am lamurit si eu laughing

| PringAloe a răspuns (pentru relian):

Am intrebat de ceva, si tu imi povestesti de altceva, 1 la mana nu am zis ca nu am cu ce sa incalzesc casa, 2 la mana am centrala, 3 la mana esti paralel cu subiectul initial, 4 la mana poti sa si taci de acum

| relian a răspuns (pentru PringAloe):

Nu te mai lauda cu casa ta cu etaje ca nu da bine, de fapt tu aia voiai sa arati ca ai casa laughing restul ca nu ai cu ce incalzi nu mai era necesar sa spui ca stou toti cum e romanu, face casa si dupa n-are cu ce sa o mai incalzeasca, sta in frig, asa ca nu-s curios, de aia nici nu mi-am batut capu cu intrebarea.Si daca te dai asa inteligent cum de mai intrebi pe aici ce se intampla? Vad ca le stii pe toate, atunci de unde intrebarea? Pai eu de aici deduc ca de aia te-ai bagat in seama sa arati ce casa ai tu.La cat de destept esti intrebarea asta nusi avea rostu.laughing

| MitikA431A1 a răspuns:

În timp se face si eu am casa ca a ta si am calpriferele micuțe la 2. pe terminat am 1, 2, 3, 4, 5,6 ca sa ti faci o idee

| PringAloe a răspuns (pentru MitikA431A1):

Eu in camere am cate 1 calorifer de cate 15 elementi, iar in living am la fel 2 calorifere de cate 15 elementi, insa in baie am de 10elementi in care e deschis, pe hol am de 10 elementi tot deschis, si la parter tot deschis, si eu mai mult ca sa economisesc putin ca daca tot sus eu nu stau si se incalzeste degeaba. m-am gandit sa le inchid si sa se incalzeasca mai usor la parter, si chiar asa si e se incalzeste mai repede si mai mult, dar acum ma gandesc. daca imi convine sa le las inchise sau nu. ca nu prea mi-ar convenii sa ma trezesc cu mucegai pe peretii si sa mi se strice vopseaua sau mai rau