| Pikachu1984 a întrebat:

Am de dat niste gauri la apartament, in pereti/tavan/podea, pentru a introduce niste dibluri. Mentionez faptul ca peretii sunt din beton (nu caramida sau BCA).
Am incercat cu o bormasina cu percutie cu prindere a burghiului normala (cu mandrina), insa burghiul se roteste in gol oricat l-as strange.
As dori sa folosesc un burghiu cu prindere SDS, insa nu il pot prinde in mandrina normala.

Intrebarea este:
Exista cumva un adaptor, atasabil la o mandrina normala (cu cheie), care sa imi permita sa folosesc un burghiu SDS?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu cat dai pe adaptoare si alte minuni, cu care oricum te vei chinui intr-o mașină de gaurit obisnuita, iti iei o rotopercutoare de hobby din Bricodepot (undeva la 150-180 de lei) cu care te joci la găurit si îți va fi utila si in viitor. Asta daca nu ai de la cine sa împrumuți pana îți faci treaba.

| sierra1 a răspuns:

Dacă astea sunt SDS, nu ai nevoie de nici un adaptor. Mașina ta e cu percuție - mă gândesc că da...
http://shop.rocast.ro/......-Plus.html

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă există, vei păți la fel - doar că de data asta se va învărti adaptorul cu totul...
Vezi că la magazinele de bricolaj se pot și închiria diferite unelte - întreabă la ce preț ar fi o astfel de bormașină pentru vreo trei ore (cu drum cu tot). Poate e mai ieftin decât s-o cumperi. Dacă nu, una nouă își scoate oricum banii în scurt timp. (eu așa am făcut și nu regret - nici nu se compară cum găurește una cu SDS betonul față de alea micuțe!).
===
Și ca să vadă „amicul" sierra cât de mult greșește (din fericire nu mai poate primi „nefolositor" de la mine), iată diferența dintre SDS (stânga) și HSS (burghiu normal, standard - dreapta):
http://www.its.co.uk/blog/wp-content/uploads/2013/07/SDS_2.jpg
Sau filmuștețul ăsta: http://youtu.be/4Z4QUn9FfqA
Din păcate, un burghiu SDS (cum sunt cele pe care le recomandă în răspunsul lui) NU poate fi strâns în niciun fel de o mandrină standard (cu trei fălci), cum are cel care a pus întrebarea!

| Pikachu1984 explică (pentru mihai69):

Da stiu, am incercat, se poate strange, insa atunci cand gauresti, burghiul face o gaura excentrica, neputand fi fixat chiar pe centrul mandrinei, din cauza scaturilor laterale.

| Pikachu1984 explică (pentru mihai69):

Daca adaptorul ar avea pe tija lui, niste caneluri, si ar arata gen sigla mercede (stelat in 3 colturi), s-ar rezolva problema autocentrari si a invartirii in gol... Asta ma gandesc eu laughing Oricum, multumesc pentru raspuns, probabil ca am sa achizitionez o mandrina SDS (bormasina care o am e una, nu e mica, e destul de maricica, am mai dat gauri in beton, dar doar B100, nu B250 cat are placa de la apartamentlaughing

| relian a răspuns:

Depinde si ce scula ai, sa dai gauri in beton nu conteaza sistemul de prindere al burghiului, conteaza f mult scula, ce brand este.Bine si conteaza mult de asemenea si burghiul,sa fie de calitate.
Daca folosesti stifturi de scule mai stiu eu ce nume necunoscute sigur no sa dai gauri cu nimic laughing
Eu am Dewalt nu mare,mica,dar mananca betonu,nu exista,unde pui ca ju starngi cu nimic,se strange singur burghiu.Dau gaura de trece dincolo laughing bine asta sa nu intalneasca fier.
Trebuie sa folosesti burghiu de beton,dar cred, asta deja stii.Pui scula pe ciocan asa arata acolo pe scula, aia percutie ce zici si dai gaura, dar pe viteza mare, la betoan dai pe viteza mare, insa urmaresti sa vezi daca burghiul ala patrunde.Ar putea sa intalneasca fierul din benton,caz in care bati pe loc., Treb sa schimbi burghiul daca intilnesti fier, sa pui unul normal sa elimini acel fier.
Bine zic si eu in sensul ca poate nu stii unele chestii, desi tu intrebi de sistemul de prindere.
Iti garantez cu Dewalt si nu mare, cel mai mic, iti dau gauri in orice fel de beton ar fi el si cu sistem de prindere normal.Deci parerea mea conteaza scula si burghiul.

| Raducons a răspuns:

Trebuie fixat burghiul bine si strans tare cu cheia, si mearge, ai nevoiede de un burghiu special pentru beton si sa nu apesi tare ai rabdare o sa se faca gaura cat sa intre un diblu. Bormasina sa fie cu sistem de percutie altfel nu merge pentru ca burghiul nu taie ca cel de fier sau lemn

| Pikachu1984 explică (pentru Raducons):

Da, am bormasina cu percutie, am si burghiu de beton, insa este betonul este unul destul de tare (am dat cu ciocanul in niste mici denilvelari cand am pus parchetul, sare scantei)... deci cu burghiu norma, slabe sanse...