| papuciirupti a întrebat:

am doi ficusi maricei (cca 80-90 cm) si problema este ca au cam chelit. le-au picat frunzele pe o distanta de cca 45-50 cm si acum arata precum niste palmieri laughing, temperatura a fost constanta, au fost udati. care sa fie cauza?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cumpără de la Fitofarmacie, pentru palmierii tăi;)), un îngrășământ lichid, pentru plante de apartament. Știu că se diluează cu apă. Să urmezi întocmai instrucțiunile de pe ambalaj, nu adăuga îngrășământ, mai mult decât e necesar, fiindcă distrugi planta (se arde).
În linkul de mai jos, găsești detalii despre cum trebuie îngrijit un ficus. Tot acolo scrie și amănunte despre "Cum sa preveniti pierderea frunzelor"
http://www.botanistii.ro/blog/tratamente-informatii-flori-ficus/