| ibaal a întrebat:

Salut. Am luat o bormașină cu acumulator, Bosch, până acum am avut numai de-aia cu fir. Am vrut să incarc acumulatorul și se tot aude un bâzâit. Mă gândesc că de la încărcare...dar e normal sa aud practic cum încarca și bâzâitul ăla continuu? De obicei așa se aude?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de model.
Unele masini de gaurit au acumulatorul detasabil si se incarca bagat in incarcator separat.
Alte masini au acumulatorul (si incarcatorul) incorporat, iar incarcarea se face prin conectarea masinii direct la priza.

Bazait se poate auzi doar daca sunt elemente electrice conectate la curent alternativ (cum ar fi transformatoarele de retea, cu tolele miezului nefixate suficient sau de la motorul ramas alimentat).
Daca masina are transformator incorporat, atunci esteposibil ca acela sa bazaie putin.
In cazul ca bazaitul se aude mai intens, este bine sa fie verificat de un electrician cu experienta in domeniu (in garantie: la service).