| Trusca_Cosmyn_1996 a întrebat:

Salut, am montat de curand o centrala motan 31 si termostat de ambient centrala este setata la 65 grade C si termostatul la 19 C si mi se pare consumul prea mare, cum imi sugerati sa o setez pentru un consum mai mic. Si alta problema : in momentul in care se opreste centrala temp scade pe camere foarte mult si centrala nu reporneste, in momentul cand misc rotita termostatului cu un grad reporneste. imi puteti spune care este problema?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Problema e ca folosesti termeni relativi. "Consum prea mare", "scade foarte mult temperatura" etc. Ai un termometru sa masori exact la ce temperatura cupleaza termostatul si care ar fi temperatura la care acesta decupleaza?
Ar fi de ajutor sa ne spui ce suprafata incalzesti, care e gradul de izolare al locuintei, cum sunt geamurile, daca este la bloc, etaj intermediar sau nu si bineinteles cat gaz ai ars intr-un interval de timp, ca sa ne facem o idee cat de mare este consumul.

| Trusca_Cosmyn_1996 explică (pentru regis):

Consum prea mare asta insemnand 16-17 metri cubi in 24 ore.
scade foarte mult temperatura pana reporneste termostatul.
centrala incalzeste 140 m patrati.
ceamuri : termopane
casa la parter : izolata
astept raspunsul tau.

| regis a răspuns (pentru Trusca_Cosmyn_1996):

E mare consumul, intr-adevar. 500 mc lunar ar fi un consum normal pentru luna ianuarie, dar avand in vedere ca nu au fost inca temperaturi extreme intr-adevar consumul este mare pentru o casa izolata. Sunt izolate si tavanele? Caldura se pierde in proportie de 70-75% prin tavan si numai 25-30% prin pereti.
Setarile sunt bune zic eu, poti testa eventual o temperatura a apei mai mica pana se mai aspreste gerul. Daca termometrul iti confirma diferente mari de temperatura, poate fi si termostatul de vina, daca temperatura scade prea mult centrala va functiona timp indelungat pentru a reveni la temperatura setata si asta ar explica consumul ridicat. Insa trebuie sa verifici cu termometrul inainte de a investi intr-un alt termostat.

| Trusca_Cosmyn_1996 explică (pentru regis):

Asi dorii sa va mai intreb ceva. din seara trecuta a inceput sa se auda un suierit in centrala atunci cand porneste pana cand ajunge la temp la care este setata dupa aceea merge normal cum ar trebui imi puteti spune de ce? si acest suierat se aude in primul calorifer de langa centrala.
apropo daca am lasat-o la 65 grade si termostatul al 18 grade mi-a consumat in 24 ore 14 metri cubi
astept raspunsul tau. multumesc

| regis a răspuns (pentru Trusca_Cosmyn_1996):

Ai robinet termostatat? Acestia obisnuiesc sa suiere uneori, insa o fac doar intr-o anumita pozitie. Incearca sa il misti 1-2 mm in stanga sau in dreapta.
Scazand temperatura nu vei castiga foarte mult, pentru ca o data ce s-a atins o anumita temperatura in casa, pentru mentinerea ei centrala nu va depune un efort foarte mare. Apropo, am uitat sa te intreb daca atunci cand nu esti acasa reduci temperatura. Poti face asta, dar nu iti recomand o diferenta mai mare de 1 grad, maximum doua, am testat pe centrala mea si consumul a crescut. Am redus 4 grade in weekend, insa duminica noaptea a consumat mai mult decat in doua zile de mers normal...

6 răspunsuri:
| SorinLebron1981 a răspuns:

Este bine setata, termostatul se pune in camera cea mai racoroasa. Da este normal sa nu porneasca instant! Consumul este in mijlocul ierni la 3-4 camera + baie+bucatarie etc in jur de 4-5mil pe luna la gaz.

| AnonimaSecretá a răspuns:

Sincer, cheama un specialist