| Rosca_Florin_2000 a întrebat:

Salut,am niste vecini care au cainele foarte aproape de camera mea si ma trezeste noapte,latra incontinuu si ma deranjeaza,nu vor sa-l muta, locuiesc la tara

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atrage-le atentia ca te deranjeaza. Daca nu fa sesizari repetate la politie. Mai citeste si aici: http://www.avocatnet.ro/......aptea.html

"25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;" constituie sanctiune contraventionala prev.de Legea nr.61/1991 rep.si se sanctioneaza cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei.Se aplica si proprietarului cainelui care prin latrat permanent tulbura linistea publica a locuitorilor din zona.Si in proiectul de modificare a Legiinr.61/1991 se prevede expres ca prin zgomot se retine si latratul cainelui.Iar potrivit Codului Civil, vinovat de producerea prejudiciului cauzat de animale este proprietarul acestuia.

"Art. 1.375. - Proprietarul unui animal sau cel care se serveste de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa."
Mai citeste si pe aici: https://www.tpu.ro/......cineva-pe/

| Rosca_Florin_2000 explică (pentru Salontanul):

Zice ca nu are loc unde sa-l puna

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dopuri de urechi.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Bun raspuns!
Sunt curioasa si poate ma lamureste cineva mai destept ca mine!
Cum poti lamuri un caine sa nu mai latre? In special cel de la tara cand in mod normal latra la orice zgomot suspect!

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Păi da. Dacă tot pretinde că are raţiune, să-şi rezolve problema fără să-l implice pe bietul câine!
Măcar să latre poate şi el liber, că în rest...e prizonier în viaţa altcuiva.

| Fatamuntilor a răspuns:

Iti iei si un caine, poate se imprietenesc!
Cum sa mute cainele daca locuiesc la tara? Pentru omul de tara cainele este de un real ajutor, pazeste casa de hoti!
Eu zic sa te te pui bine cu catelul, e foarte posibil ca si pe voi sa sa calce hotii, iar cainele vecinilor sa te avertizeze, prin latrat!

| katy a răspuns:

Majoritatea cateilor latra noaptea.pentru ca atunci e liniste si. mai discuta si ei intre ei laughing

| Rosca_Florin_2000 explică (pentru katy):

Aseara m-a trezis si m-am enervat si cum e langa gardul meu i-am dat o piatra rolling on the floor))are un caine mare cu mult par

| katy a răspuns (pentru Rosca_Florin_2000):

Nu mai arunca, cu nimic in cainii.De asta animalele ataca! Oamenii nu stiu sa le spuna mars, e mai simplu sa arunce cu ceva in ei, apoi, animalul prinde instinctul de aparare si sare la om. Oamenii trebuiesc educati cum sa se comporte cu animalele.Nu e deloc amuzant cand spui ca ai aruncat cu o piatra in el.Tu cum te-ai simti sa arunce cineva cu o piatra in tine?

| gogu220 a răspuns:

UIte aici un aparat cu ultrasunete care emite un semnal daranjant pentru câini. http://www.anti-rozatoare.ro/......ini-pisici