| Mp28evil28 a întrebat:

Am o camera de 10m patrati si as dori sa instalez o centrala termica electrica cat mai mixta.
Ce recomandari si sfaturi imi puteti da?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Iati un radiator cu ventilator si aia e tot ai terminat lucrarea.La o camera de 3x3m nu ai nevoie de centrala.Si centrala mixta cei aia? Cam vaga intrebarea. Cetralele is electrice,adica foloseste elementi electrici,cele pe gaz foloseste gaz metan, butan etc, iar cele pe comb folsil folos lemene, carbuni, motorina etc.Nu stiu daca fabrica careva centrale mixte, adica si pe gaz si pe electric, cel putin eu nu am vazut. Daca doresti ceva electric la camera ta atunci un radiator sau cum se mai numeste cu ventilator si termostat e idel si f bun. Sfaturi in cazul asta nu prea.Singura chestie e sa ai circuitu elctric la priza sa suporte puterea radiatorului, deci vezi citi KW are resou citi amperi si tragi fire la priza pentru el si o siguranta si aia e tot ai terminat lucrarea.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o camera de 10mp ai volum de aer putin, deci nu poti folosi centrala termica cu combustibil.
Iti recomand sa folosesti un panou electric de radiere infrarosu, termostatat, de putere 400-650W, montat pe un perete, dar sa nu fie orientat spre geam sau spre usa. Inaltimea de montare ideala este la 1, 60-1, 70 cm de la podea (centrul panoului).

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Bula):

Centrala electrica este "cu combustibil"?

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Cum, "cit mai mixta"?
Centrala termica, fie ea pe gaz sau electrica, da cadura si apa calda.
Ce fel de camera ai? De camin? Nu ai baie si bucatarie? Pentru ca ar trebui sa fii atent la locul in care o montezi. Dar asta vede specialistul care face proiectul, la fata locului.

| TudorVali a răspuns:

Nu e foarte clara intrebarea. Mixta se refera la faptul ca ai nevoie de apa calda si caldura? Sau pe gaz si motorina? Cand te referi la o camera vorbesti de fapt de o garsoniera? Pentru o camera mica merge si un convector sau un calorifer electric. Daca e vorba de o garsoniera atunci ai nevoie si de apa calda la baie si bucatarie deci poti opta pentru o centrala pe gaz. Eu personal am un Vitodens de la Viessmann si sunt foarte multumit de confort si de consum.