| DANEL23 a întrebat:

Salut, am o centrala care merge pe 4 calorifere si ma intereseaza cat ar trebui sa stea pornita normal, adica sa ajunga la temperatura termostatului, daca dureaza peste o ora consuma mult?

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

"cat ar trebui sa stea pornita... sa ajunga la temperatura termostatului?"
Depinde de la cat porneste. Ca una e sa porneasca de la 20 ca sa ajunga la 21 si alta e sa porneasca de la 17, 5.
Si iar mai depinde ce fel de pereti ai (beton, caramida, bca), izolati sau nu, daca e la casa cu toti peretii exteriori sau stai la bloc si vecinii iti tin peretii calzi.
O ora e bine. Uneori poate fi mai mult.

| DANEL23 explică (pentru Vântulalb):

Ok, mulțumesc!

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista o norma de timp. Ca sa incalzeasca rapid, apa trebuie setata pe o temperatura mai mare, ca sa reduci la minim pierderile, la centralele in condensare temperatura trebuie setata la minimum.
Astfel, pierderea minima, adică eficienta maxima, se obtine atunci cand centrala merge aproape continuu. Tot la aceasta temperatura, uzura centralei va fi minima, reducandu-se numarul de porniri/opriri dar mai ales depunerile de calcar, care cresc exponential odata cu temperatura.
Numarul de calorifere este absolut irelevant, importanta este dimensionarea lor corecta in raport cu necesarul termic.

| DANEL23 explică (pentru regis):

Am apa la calorifere pe 60⁰ si la apa pe 55⁰ eu cred ca e destul de mare, mi-a venit undeva la 700 de lei pe luna asta

| regis a răspuns (pentru DANEL23):

Consumul e cam mare pentru 4 calorifere. 60 de grade e cam mult, la mine merge pe 38, la temperaturi extreme ridic la 42-43, dar ce-i drept am supradimensionat caloriferele cu 50% si mai am de izolat.
Pentru apa calda trebuie sa setezi temperatura astfel incat s o folosesti fara a o amesteca cu apa rece. Asta inseamna 42-45 de grade.

| DANEL23 explică (pentru regis):

Si pe cat sa dau apa la calorifere 45⁰?

| regis a răspuns (pentru DANEL23):

Incearca 45, vezi daca reuseste sa mentina 21 de grade. Daca nu reuseste, ridici la 47 si tot asa.

| darrio2007 a răspuns:

Peste o ora consuma destul de mult. Nu stiu ce ti-as putea spune altceva daca nu dai detalii.

| DANEL23 explică (pentru darrio2007):

Ce detalii as putea da, eu o tin pe 20⁰ si am 4 calorifere, dintre care un calorifer il am dat mai tare unde sta termostatul, celelalte sunt date mai mic, chiar iar ea cand porneste 40-50 de minute chiar si o ora sta pornita

| DANEL23 explică (pentru darrio2007):

Centrala are 24kw

| darrio2007 a răspuns (pentru DANEL23):

Merge prea mult. Doar daca nu cumva deschizi geamul sa aerisesti, in camera cu termostatul. O am pe 21 de grade si merge in jur de 20 de minute din momentul cand scade sub 21 pana se opreste.

| 19flo79 a răspuns:

Intr-o ora de functionare consuma cam 2m cubi de gaz...