| sebi88k a întrebat:

Am o centrala pe gaz Viessmann Vitodens 050-W ce functioneaza cam 10 min apoi se opreste timp de 2min maxim dupa care porneste iarasi. Am incalzirea in pardosea setata la centrala pe 45 grade, la robinet 45 grade, iar temperatura "target" la termostat e pe 22 grade iar in casa sunt 23 grade. Normal nu ar fi motive sa porneasca. Cel putin asa vad eu lucrurile si nu stiu care e cauza. N-am mai avut centrala pana acum. O am de 2 saptamani, a fost montata de un specialist si setata tot de el. Nu stiu daca e normal sa functioneze asa si imi e teama sa nu-mi vina factura de gaz 1000 lei sau mai mult. Am facut si un video, poate e mai clar asa. Va multumesc.
https://youtu.be/gRS1WPVQwJw

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E normal sa pornească pompa din când in când.
In privința temperaturii, redu-o la minim. Așa vei avea eficiență maxima la centrala (recuperarea de căldură din condens este maxima), iar depunerile de calcar in centrala vor fi minime.

| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu(am centrala de 5 ani) temperatura agentului termic(apa din conducte) trebuie sa fie in jur de 70 de grade nu de 45 de grade cum ai tu. Termostatul vad ca il ai reglat la 22, 5 dar temperatura din bucatarie ajunge pana la aceasta valoare? Sau depaseste 22, 5 si centrala merge in continuare? Problema este undeva la „legatura" intre termostat si centrala. Pare ca termostatul este wirreless.

| popa07ady a răspuns (pentru darrio2007):

La incalzirea in pardoseala nu se foloseste o temperatura mai mare de 45 grade

| darrio2007 a răspuns (pentru popa07ady):

Eu stiam totusi ca pana la 55 de grade pentru pardoseala. Am gresit cand am raspuns 70.

| popa07ady a răspuns (pentru darrio2007):

Una este sa stii din auzite si alta este experienta de 20 ani! Ai toata informatia necesara pentru incalzire in pardoseala pe net. Pompe termostate decalemitre grupuri pompare etc etc.

| darrio2007 a răspuns (pentru popa07ady):

Lucrezi in domeniu?

| darrio2007 a răspuns (pentru popa07ady):

P.S. De ce ai avea nevoie de un decalimetru( nu decalemitre)la o instalatie de incalzire in pardoseală?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Aparatul negru are legatura cu centrala?

| darrio2007 a răspuns:

Centrala este setata pe Confort sau pe Econom?
Pe Confort la o cat de mica scadere a temperaturii agentului termic, porneste centrala, pentru a mentine constanta temperatura agentului termic.

| darrio2007 a răspuns:

Daca vrei, mai vorbim in privat.

| popa07ady a răspuns:

Ai grup de pompare separat pentru incalzirea in pardoseala?