| AlexDorinel a întrebat:

Salut, am o centrala viessmann si imi arata temperatura calorifer 45 grade si temperatura apa 48 grade.La cate grade sa dau?

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Eu am Wiessmann!
Am stabilit temperatura pentru încălzire/calorifer la 60°C ( în cartea tehnică scrie că setarea optimă este 65°C, în cazul tău 45°C e prea puțin). Am setat Temperatura apei calde menajere la 42°C - mai mult nu am nevoie!

| alina2k18 a răspuns:

Scrie in manualul ei, temperaturile optime pentru modelul tau de centrala.
Eu pentru Ariston o am setata la 55grade pentru calorifere si 45 grade pentru apa calda.

Răspuns utilizator avertizat
| alina2k18 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai nu ai termostat de ambient legat la centrala?
Eu am un SALUS wireless, din ala setez temperatura pe care o vreau in camera.

| Raducons a răspuns:

Trebuie 70 pentru calorifere si 40 apa calda