| alaex a întrebat:

Salut am o intrebare? am o casa la tara si e cum era anaite pa vremuri din paiantá pa afara pa exsterior e dadá cu ciment dar pá interior e cu pámant si varuitá. cum se facea anaite. intrebarea mia este pot sa o dao cu gled pa interior sau trebuie neaparat sa o dau cu ciment? eu vreau sa dau varu jos ce cade sa dau cu amorsá sa pun plasá si sa dau cu glet.ce ziceti e bine?

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Ar trebui tot pământul dat jos de pe ea, dată amorsa, pusă plasa si tencuită.
Apoi daca îi mai dai glet e bine; daca nu îi mai dai, poti sa scoti tencuiala frumos din drisca si apoi îi dai lavabila.
Dar mai înainte de asta schimba ușile si geamurile.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am demolat cindva citiva pereti la o casa veche, care fusesera reconditionati. Am zis ca va fi treaba usoara, insa meseriasul isi facuse bine treaba, de la cateva ore cit estimasem demolarea, a fost o zi intreaga. Asta pentru ca peste paianta a pus plasa de Buzau, peste plasa a pus plasa rabitz si peste a tras tencuiala. Era interesant sa vezi ca la loviturile de baros ceda peretele din paianta, dar tencuiala raminea aproape intacta, eventual doar crapa. Si cred ca si in cazul tau e metoda cea mai buna daca vrei sa tina. Altfel, de regula nu prea prinde mai nimic pe paianta, pentru ca nu e un suport bun.

| alaex explică (pentru cristi202):

Multumesc de raspuns dar casa e an stadiu bun angrijita dar pa interior e cu pamant pereti sunt drepti si bine angrijiti.eu vreau sa skinb varueala aia veke ca se vede urat varu ala veki si m-am gandit sa dau cu glet si pa urma cu lavabil.ce vreau eu sa fac? sa dau jos varu ce cade si jlefuiesc bine tot sa dau cu amorsa sa pun plasa de fibra si sa dau cu glet pa baza de ipsos si pa urma cu lavabila ce ziceti e treaba buna? va multimesc

| cristi202 a răspuns (pentru alaex):

Poti face cum ai zis, dar nu stiu cit va tine. Peretii din paianta nu sunt un bun suport. Ce vrei tu sa faci e sa adaugi un petec nou la o haina veche. Asa cum petecul nou rupe tesatura veche, la fel si in cazul asta, nu va tine, exista riscul ca gletul sa crape, chiar si daca e aplicat pe plasa de fibra.

| relian a răspuns:

Daca vrei sa mentii ce ai deja atunci fa cum ai spus tu,e cel mai bine,adica sa dai gled, nu da cu ciment ca rau faci, o sa fie f frig iarna,, cimentu tine rece, gledu nu.Deci este F bine cum ai spus, adica in cazu in care nu vrei sa modifici nimic.

| alaex explică (pentru relian):

Nu ca nu e nimc de modificat totu e perfect doar ca e dat cu var dela veki urat cum era anaite si vreau daca tot ma mut acolo sa o fac frumos acum nu stiu dac e bine cum am spus eu?

| relian a răspuns (pentru alaex):

Este foarte bine cum ai spus tu.Din toate raspunsurole tot al tau e mai bun crede-ma. Vorbesc de ce ai spus tu ca nu vrei sa dai jos nimic,nu vrei sa faci modificari,deci solutie mai buna decat ai aratat tu nu cred ca e.Dai varu jos sau nul dai aia nu mai conteaza odata ce pui plasa,aia se bate banui in cuie in ceva, deci sta prinsa de perete, iar plasa tine gledu, deci varu ala vechi nu vad de ce sa-l dai jos, oricum gledu nu se prinde de lut nici cu var si nici fara var, deci gledu ala sta pe plasa care o pui.Cu alte cuvinte datu varului jos este munca in plus sincer.Ciment daca pui peste pasa aia o sa tina rece iarna, deci e mult mai bun gledu asta tine cald. Daca vrei sa fie si cald iarna poti eventual sa prinzi sub plasa aia deci direct de perete polistiren, ceva subtire poate din ala exrudat, zic si eu desi ai spus ca nu vrei sa bagi bani, dar asta ca idee.Deci fa cum ai spus ca e bine.Acum nu stiu despre ce plasa vorbesti, ca am citit ca se foloseste plasa din aia de 2 lei adica ceva gen textil, pai aia nu e buna, trebuie plasa rapit sau cum ii ziceau inainte, ori plasa speciala pentru asa ceva.Iti pot arata o poza dar nu stiu daca se gaseste asa ceva pe acolo.In sf daca vorbesti de plasa gen cum e aia de se pune in geam de tantari lasa-te de chestia asta, mie cel putin mi se pare o timpenie.Pui plasa rapitz si dai gled gros gen tencuiala nu strat subire ca aia e apa de ploaie.Sau poate daca nu vrei sa bagi bani deloc, atunci fa si cu aia, dar aia nu stiu cum sta lipita de perete, ca si daca dai varu ala jos nu stiu daca sta aia lipita de peretele tau de lut, deci trebuie prinsa cumva, iar daca o prinzi tot gled mai gros trebuie sa dai ca se ved alea cu ce prinzi.Eu ma gandeam ca pui plasa plasa de metal nu pinza de tifon laughing serios acum chestiile astea aduse de mai stiu eu unde is asa ceva acolo sa fie, nimci nu sa adus in RO de calitate.Mai vad destui izoleaza casa la exterior si apoi lipesc pinza aia, pai aia nu-i plasa frate aia e o pinza de tifon laughing pe bune care se sparge si la o atingere de insecta, vin pasarile apoi siti maninca iarna polistirenu ca nau ce minca laughing.Ok deci daca vrei sa pui TIFON de asta pune mai intai polistiren exrudat prins de perete cu dibluri din alea lungi, apoi lipesti plasa asta de tifon ce mai e si dai gled subtire.Am zis sa pui polistiren exrudat pentru ca e subtire sau pui tu subtire si e tare, e mai dur, in caz ca atingi peretele nu se va sparge.Cam astea ar fi optiunile.Scuze eu nu stiam despre ce plasa vorbesti.Eu sincer nas folosi plasa aia nici pentru tantari laughing

Răspuns utilizator avertizat