| JackBoston a întrebat:

Salut am o intrebare:Ce tablou electric trebuie sa-mi cumpar daca la asta vechi am 4 dulii.Adica la asta nou tot cu 4 clape din alea imi trebuie?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Noul tablou trebuie să aibă cel puțin la fel de multe circuite ca ăla pe care îl înlocuiește. În cazul tău, două. (se pune câte o siguranță pe fiecare fir / fază, respectiv masă).
O alternativă ceva mai ieftină ar fi să lași vechiul tablou și să cumperi siguranțe automate cilindrice (asemănătoare „patroanelor" de siguranțe fuzibile clasice).

| relian a răspuns:

Cu cat is mai multe cu atat mai bine.De regula se face calcul cate prize, becuri, ce consum ai pe cabluri si fctie de aia se pun si sigurantele.Pt siguranta oricui se pune o siguranta doara pentru masina de spalat,apoi o singura siguranta pentru boiler daca ai,o singura siguranta pentru frigider daca ai si asa mai departe iar lumninile e leaga mai multe una de alta si se pune pe o siguranta,la fel si prizele.Dar trebuie sa fie ceva un cod cate lumini poti lega cate prize poti lega la o siguranta, asta daca vrei sa faci dupa carte dupa coduri. Daca faci asa sa fie ti-am spus cum faci cate o siguranta pentru frigider, masina de spalat, boiler, si pentru alti consumatori mari, apoi legi toate becurile la o singura siguranta si toate prizele la alta si ai terminat lucrarea.Bine acum depinde si cate prize ai sau ce bagi in prizele alea, nu poti sa pui 30 de prize la o siguranta.Ce ai tu e vechi deci trebuie sa faci ceva cum trebuie.Treb sa duci cablu de o anumita grosime pentru frigider, vezi cati wati consuma frigideru, cati consuma masina de spalat si pui cablu de grosimea care trebuie si siguranta de marimea care trebuie.Nui mare chestie dar trebuie sa ai cateva notiuni generale de electricitate, sau poti intreba la un magazin care vinde cabluri si chestii electrice, cel mai bine la dedeman ca aia poate stiu mai bine. Daca spui ce aparate ai acasa frigidere masini de spalat de uscat si ce mai ai, plus cate prize ai si ce bagi in ele e simplu de spus. Daca ai prize din alea pentru umezeala ce se instaleaza in baie iar alea se pun pe circuit separat nu stiu cam 2-3 prize din alea pe un circuit. Daca folosesti reteaua veche atunci nu mai ai ce sa faci ca deja alea sunt legate undeva prin doze una cu alta, le lasi asa nai ce le mai face, sau poti trage alte cabluri dar problema e cum le duci separat la tablou.Trebuie sa aduci un electrician la fata locului sa iti dea asa o solutie sau macar un sfat ceva. Unde pui daca ai cabluri de aluminiu e bine sa le inlocuiesti cu cupru.Unu care se pricepe intr-o zi-doua le descurca ti le rezolva deci cu tot cu descurcat cu legat asa cum trebuie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

4 ai 4 pui

| octav005 a răspuns:

Probabil este un tablou veci. din acela cu dulii ceramice.
daca ai 4 dulii asta inseamna doua circuite cu faza si nul. adica un circuit prize si un circuit lumini.

recomandarea mea este sa iti cumperi un tablou de 6 module. adica poti baga 6 sigurante P+N.
IN cazul tau vei folosi doar doua sigurante P+N. una de 16 A Pentru prize si una de 10A pentru lumini.

este bine sa cumperi un tablou mai mare. cel de 6 module. pentru ca in viitor vei dori sa adaugi si alte circuite. cum ar fi un aer conditionat, o masina de spalat, un boiler. etc. si acestea necesita un circuit separat direct din tablou

| popa07ady a răspuns:

Pentru ca sunt electrician iti recomand sa iei legatura cu un un specialist in domeniu care in mod sigur te va sfatui sa-ti montezi si o protectie diferentiala pe linga sigurantele necesare puterii instalate ale casei sau apartamentului.

| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Nu neaparat... dacaa vrei le poti lega 2 cu 2 si sa iti cumperi doar cu 2 clape insa e mai bine sa fie fiecare separat.