| GabiLeonte2 a întrebat:

Am o intrebare. Ouale de rata daca au stat 1-2 saptamani (mentionez ca nu au inghetat) la frigider. Mai sunt fertile daca au acel "banut" cum se zice in partea mea?

Răspuns Câştigător
| alizeu11 a răspuns:

Nu se poate asa ceva domnule,nici sa nu incerci ca le strici degeaba! Bravo gainuselor acelora dar n-o sa faca nimic cu ele! Ia gandeste-te mata ca le pui de la rece la cald, adios simbioza! Iar lumina le face rau la fel, inchizi frigiderul, deschizi frigiderul. Iele trebuie acoperite, puse intr-un cosulet cu fan si lasate la o temperatura intre 10 si 15 grade pentru cele de rata si lasate cateva zile sa se aseze. Astea de rata nu sunt asa pretentioase dar tot oua sunt. Cumpara altele omule si fale cum trebuie! Hai sanatate numai bine!

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca au stat la firgider nu prea cred ca nu e recomandat sa stea la temperaturi joase daca le folosesti pentru inmultirea ratelor.

| MihaelaDart a răspuns:

NU. Daca au stat la frigider is bune de consum, nicidecum pentru clocit. Embrionul moare la –2 °C si organele sale incep sa se dezvolte in mod neregulat de la 27 °C.

Mai multe detalii le gasesti aici https://www.agroland.ro/ce-trebuie-sa-stii-despre-incubatie-i/

| GabiLeonte2 explică:

Sa vedem dupa o perioada de 4 saptamani ce se intampla. Am sa mai verific sa vad daca se dezvolta ceva peste 1-2 saptamani

| alizeu11 a răspuns:

Papale omule, uitati de clocitoare!

| GabiLeonte2 explică (pentru alizeu11):

laughing) Nu e clocitoare, E gaina pitica.Iar gainile pitice sunt mai inteligente decat par... depun 13 oua... daca raman acolo si le mai gasesc acolo. Cad closte. Cel putin in lunile aprilie-august. Sa fiu simcer la o productie de 8-12 oua pe zi. Am ce manca :joy:

| alizeu11 a răspuns (pentru GabiLeonte2):

Nu se poate asa ceva domnule,nici sa nu incerci ca le strici degeaba! Bravo gainuselor acelora dar n-o sa faca nimic cu ele! Ia gandeste-te mata ca le pui de la rece la cald, adios simbioza! Iar lumina le face rau la fel, inchizi frigiderul, deschizi frigiderul. Iele trebuie acoperite, puse intr-un cosulet cu fan si lasate la o temperatura intre 10 si 15 grade pentru cele de rata si lasate cateva zile sa se aseze. Astea de rata nu sunt asa pretentioase dar tot oua sunt. Cumpara altele omule si fale cum trebuie! Hai sanatate numai bine!

| Dariussmker a răspuns:

Normal