| FocaABC a întrebat:

Am o intrebare. Stie careva sa imi spuna care e cel mai bun gazon ( ornamental, universal, parc, teren joaca, sport sau rustic )? Am o livada de aprox 420m2, pomisori sunt au 1 an si as vrea sa pun gazon. Ce mi-ati recomanda? Multumesc

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Iarba campului (agrostis),iarba zoysia (zoysia japonica,matrella,tenuifolia),iarba bermuda (cynodon dactylon,transvaalensis, incompletus, hirsutus), iarba paius (fetusca), lolium perene, iarba coada canelui etc.Deci poti folosi una din aceste specii sau o combinatie, ce gasesti.Din acestea unele rezista f bine la frig, altele la cald, aletele supoara tunderea scurta, altele mai lunga etc, deci nu pot sa stau sa scriu romane pe aici.Cel mai bine este sa mergi la un magazin care vinde seminte si acolo trebuie sa aiba mai multe specii si citesti cam pentru ce sunt si alegi pe aia care ti se potriveste tie.ierburile astea merg bine in anumite conditii, deci conteaza in ce zona locuiesti, daca ai posibiitati de udare, taiere etc, cum spui vrei sa pui printre pomii fructiferi, vrei sa calci pe acolo des sau rar si tot asa.Fiecare specie se preteaza la anumite conditii, deci no sa gasesti ceva ce sa le aibe pe toate. Iara cand vrei sa spui ca pui gazon aia e gresit spus, vrei sa iti faci un gazon aia e altceva.Gazonul este de fapt o suprafata de teren inerbata, inflorata adica o suprafata de teren pe care cresc floricele impreuna cu iarba, sau numai iarba ori tunsa ori lasata asa inalta etc.Deci tu cauti seminte de ierburi care se folosesc pentru a face un gazon.Multi foloseau lolium,dar nu stiu exact pentru ce iti trebuie,dica daca il tunzi scurt sau cum vrei sal mentii. Iarba campului ar fi cea mai buna zic eu, dar nu-s sigur, asta stiu ca creste incet si se preteaza la tuns scurt, ii place sezonu racoros.Din alea primele ce ti-am scris mai sus primele doua is pentru sezonu rece alelalnte doua urmatoarele is pentru sezonu cald, dar daca folosesti iarba campului, o irigi o tunzi ai grija de ea eu cred ca e cea mai buna.Acum ca ai pomii mici nor sa fie problema, dar cand pomii vor creste or sa umbreasca si nu stiu cum o sa mai mearga sau cat de bine o sa mearga la distanta ce ai pus tu pomii aia, Nu ai spus nici la ce distanta ai pus pomii.Bine asta cand or creste deci incolo dupa 5 ani atunci or sa umbreasca.Livezile inerbate erau folosite in cazul pomilor clasici, adica f inalti, cu trunchi f inalt, deci care permitea luminii sa treaca sub ei, deci nu erau probleme cu lumina.Aceste ierburi cresc la soare.Sunt si unele care tolereaza umbra, mai tarziu de ex ai putea folosi un fel de iarba seamana cu piru din RO si este folosita in america i se spune Sf Augustine aia merge nai treaba, dar nu arata ca un gazon din ala gen teren de fotbal.Nu sunt specialist in gazoane si nici nu cred ca o sa gasesti pe aici, dar din cate ma pricep astea ar fi bune lolium si iarba campului sau iarba vantului.Bafta oricum

| smart01 a răspuns:

Salutare,

De regula, site-urile care comercializeaza seminte de gazon specifica daca este vorba despre un gazon destinat traficului intens sau nu, daca este un gazon pentru soare sau umbra. Recomand sa alegi soiul care se potriveste cel mai bine cu destinatia. Las mai jos un link pe tema asta:

www.igamo.ro/casa-si-gradina/gazon-spatii-verzi