| Lucian_Zamfirescu_1981 a întrebat:

Salut, am o mare dilema daca ma ajuta cineva in luarea deciziei. Vreau sa iau un cronotermostat pentru centrala si am doua modele si nu stiu pe care sa-l aleg Computherm Q7 RF si Division 908 RF. Multumesc.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu am Computherm Q7 RF, nu stiu cum merge Division 908 RF, dar eu sigur nu voi mai cumpara un alt Computherm.
Desi distanta intre el si centrala este mult mai mica decat limita din specificatiile tehnice si nu sunt ziduri de beton pe traseu, se intampla uneori sa nu comunice perfect cu centrala si astfel aceasta sa ramana oprita, desi pe afisaj apare ca s-a transmis comanda de pornire. Am sesizat in scris acest lucru producatorului cu rugamintea de a-mi sugera solutii, insa nu am primit nici un raspuns.
In privinta consumului, nu stiu ce "asculta" TheKittyCatGirl, nu am auzit inca pe nimeni sa se planga de faptul ca un termostat consuma mult. Are doua baterii care tin un an, cum naiba sa ii reprosezi consumul?!?

| TeodorL a răspuns:

Salut!

Eu din cate stiu cele mai comercializate cronotermostate sunt cele de la Computherm. Eu acasa am Q7 RF si sunt foarte multumit de el. Ca si consum, 2 baterii R6 (AA 1, 5), nu cred ca este o mare paguba.

Poti achizitiona un cronotermostat de aici:
www.prompt-service.ro

| TheKittyCatGirl a răspuns:

Am auzit ca Computherm consuma mult...eu am Division dar alt model, mie mi se pare econom. Azi e greu sa gasesti unul bun XD

| Lucian_Zamfirescu_1981 explică:

Pune acumulator de 2700ma. Baterie nu au suficienta putere asfel încât antena wireless sa emane o lungime de unda suficient de mare...