| Alex_4373 a întrebat:

Am o mare problema cu gandacii. Pur si simplu nu stiu ce sa fac. In fiecare seara gasesc gandaci in baie, in bucatarie si chiar si in chiuveta. Am folosit un insecticid de la o farmacie veterinara si am dat de vreo trei ori, dar nimic... am impresia ca sunt imuni si nu mai stiu ce sa fac. As dori o recomandare pentru un produs sau o firma si sa imi spuneti si unde pot gasi, dar va rog sa nu fie ceva daunator pentru copiii mici sau animale.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cheama pe cei de la deratizare au solutii speciale pentru gandaci!

| relian a răspuns:

Cel mai eficace este sa folosesti capacane.Baga capcane la greu si termini pe toti intro luna.Asa tu nu poti da cu insecticide peste tot ca ai mobile, ei se ascund prin toate crapaturile si asa mai departe.Treb sa verifici daca nu cumva au ceva fisuri si vin de altundeva de la vecini sau stiu si eu de pe la conductele de apa de canal.Ca daca vin pe acolo atunci niciodata no sa scapi de ei.Capacanele de care vorbesc este un fel de lipici care are in el ceva cei atrage ce le place lor si cind vin ramin acolo prinsi nu se mai pot desprinde si mor.Tu lasi capacana acolo pina cind se umple apoi o arunci. Poti pune mai multe capacane si nu e nimic toxic, pti pune sin dulapuri si oriunde.II extermini de la mare la mic daca nu au alte cai pe unde sa vina alatii.Nu stiu exact unde sa gasesti astfel de capacane dar poti intreba.Eu sint in alta tara si pe aici asa se face pentru gindacii de bucatarie se folosesc capacanele astea.Imi pare rau dar nu stiu pe unde ai putea gasi ca nu locuiesc acolo, deci nu stiu ce magazine sint.Dar sigur sint la vinzare astfel de capacane.

| OoBunnyoO a răspuns:

Si eu am folosit acelasi produs, Regent si a functionat, chiar si in zonele cu umiditate foarte mare, ma refer la scurgea de la baie. Incearca sa pulverizezi prin zonele in care nu ajung copiii sau animalele, pe sub pat, pe sub dulapuri, prin spatele tevilor, etc.

| LIN2010 a răspuns:

Problema este mai delicata,chiar daca reusesti sa faci o dezinsectie in apartament,problema va reaparea, daca nu se face si o dezinsectie la tot blocul, in spatiile comune (subsoluri, trasee de conducte, etc.)Succes

| Lette03 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. Eu am cumparat Regent 200 de la o farmacie veterinara. Pui o fiola intr-un L jumatate de apa si dai sub pat si prin zonele frecventate de ei.