| florinrazvan a întrebat:

Salut, am o pivnita afara in curte, am facut-o langa put sa fie si camin pentru hidrofor si am spart intr-un perete ca sa ies cu teava de ppr sa ma duc in baie cu ea si prin gaura aia imi curge apa in pivnita atunci cand ploua. Cu ce as putea sa dau pe langa teava sa o etansez cu silicon? Si gasesc ceva care merge si acum in umezeala sau la vara?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Spuma poliuretanica, daca nu e la lumina. Daca e la lumina, spuma si acoperi cu adeziv.

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, apa de ploaie n-ar trebui sa ajunga in exteriorul fundatiei /peretelui.
Conduce apa de ploaie mai departe de casa, foloseste acoperis!

Daca vrei sa astupi gaura, acesta se poate face cu orice material "de astupare", cum este mortarul, adezivul pentru faianta sau pentru poliester etc.

| darrio2007 a răspuns:

Bagă spumă poliuretanică.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spuma si acoperi maltar. Exista spray cu spuma poliuretanica.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Maltar?

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Da. Doar ca este regionalism. Un om care citeste, intelege. Redau din DEX: MÁLTĂR, maltăre, s. n. (Regional) Mortar.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Banuiam despre ce e vorba dar stiam de mol.tăr nu de maltar.