| limbricu a întrebat:

Am o problema cu masina de spalat,nu mai evacueaza apa din cuva. Este o problema care se poate rezolva acasa, sau trebuie dusa la reparat?
Va multumesc!

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu duci namila nicaieri. In cel mai rau caz poate fi pompa de evacuare blocata si vine un mester si o schimba in juma de ora. Speram ca nu e programatorul, daca e infundata pe undeva e numai de curatat si de pus la loc. E defect frecvent si simplu de rezolvat, cine stie.

| simpluone a răspuns:

De obicei cum s-a mai zis se cheama reparatorul acasa la masinile de spalat. Trebuie sa asculti si sa vezi daca ciclu de stoarcere incepe, daca auzi pompa ca incepe sa evacueze si observi ca nu scoate apa atunci e infundata pe undeva. Daca nu se aude nimic atunci e posibil pompa sau programatorul. Asta in general fiind spus, sunt si alte cazuri mai rare de defecte.

| IE96 a răspuns:

In timp ce masina de spalat este scoasa din priza verifica filtrul de scame.Filtrul de scame se afla in partea de jos a masinii de spalat https://www.youtube.com/watch?v=M3x6OomgyUk.Daca problema nu e de acolo verifica furtunul de evacuare.Iar daca problema persista trebuie sa o duci la reparat.