| GeorgeVeteranu a întrebat:

Salut.
Am o problema, un vecin a dat cu ierbicid pe vegetal si iarba nu a murit, porumbul a stagnat, porumbul e la fel de mare ca si iarba si foarte galben.
Poate sa ii mai faca ceva?

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Porumbul nu a crescut probabil pentru ca nu a avut apa.Probabil ierbicidul care l-a dat ori era expirat ori nu a corespuns cu specificul buruienilor care le are, erau pentru altfel de iarba. Daca porumbul e verde insemna ca nu este afectat de ierbicid dar are nevoie de ploaie ca sa creasca si sa lege. Evident trebuie sa se apuce de sapat manual

| GeorgeVeteranu explică (pentru Felys):

Porumbul este galben, chiar foarte tare, nu cred ca mai are sansa.

| GeorgeVeteranu explică (pentru GeorgeVeteranu):

A dat cu radial, mai poate da cu ceva ca sa creasca?

| GeorgeVeteranu explică (pentru GeorgeVeteranu):

A dat cu radial 1l/ha. 0, 600 buctil.

| Felys a răspuns (pentru GeorgeVeteranu):

Sa dus in cazul asta, asta e, se mai intampla, pe viitor sa nu mai foloseasca substante fara sa se documenteze foarte bine

| GeorgeVeteranu explică (pentru Felys):

Dc? Asa a primit de la magazin sa combine aceste substante.

| GeorgeVeteranu explică (pentru GeorgeVeteranu):

Porumbul nu o sa se mai dezvolte, nu este nici o varianta de erbicid?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate să prășească cu sapa lui buruienile, iarba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iarba nu a murit dar a murit vecinul? laughing Bravoo

| relian a răspuns:

Ierbicidul ala se numeste Erbicid laughing deci nu cu ie ci cu e asta odata.
Erbicidele sunt de mai multe feluri, fctie de ce buruieni vrei sa omori.
De fapt erbicidele omoara plante, dar in fctie de asta sunt 3 categorii de erbicid
1-totale-omoara orice planta
2-Selectiv-omoara plante cotiledonate
3-Selectiv-omoara plante dicotiledoanate.

Ce inseamna asta?
Luam cazul tau cu porumbul,pentru a combate plantele (buruienile)din cultura de porumb,nu poti folosi in vegetatie decat erbicide care omoara plante dicotiledoane,iar porumbul este o monoctila, deci nu va muri la administrarea acestui erbicid, pricepusi acu?

Mai simplu, daca ai porumb si ai sa zic mohor sau costrei in acea cultura de porumb, nu mai poti face nimic cu erbicide, ai nevoie de sapa laughing
Ce inseamna mono si dicotile? Plantele cand rasar daca ai vazut unele au doara 1 frunzulita, asa cum e porumbul, alte; e au 2 frunzulite, asa cum este floarea soarelui, fasoalea etc.
Deci simplu, are 2 frunzulite este dicotiledoat, are doara 1 este monoctiloedoant.
Cand mergi la magazin sa cumperi e bine, asta daca nu te pricepi sa intrebi acolo ce anume vrei sa faci, iar vanzatorul sigur iti spune ce trebuie sa cumperi.
In primul rand cand faci o anume cultura, trebuie sa ai in vedere cum anume vei rezolva chestia asta cu buruienile, adica daca ai forta de munca sa faci asta manual, ori daca ai bani sa folosesti erbicide.

Poti de exemplu sa folosesti 2 erbicide
1 erbicid total, ce se da la discuit
1 erbicid selectiv care dai in timpul vegetatiei.
Erbicidul total cum am spus omoara orice planta care a iesit din samanta.
Primavara dai cu discu,grapa etc,apoi poti sa dai cu erbicid total,Un erbicid total bun este Roundup,asta poti sa-l dai azi si maine sa semeni ce doresti tu.
Dar imediat dupa administrare e nevoie sa il oncorporezi,sa dai cu freza sau cu discu. Ajuns in sol va omora timp de cateva zile orice samanta care incolteste, pormumbul sau alta planta rasarind ceva mai tarziu va scapa.

Acum referitor la vecinul tau, banui ca folosit o doza ceva mai mare de erbicid, banui, cauza pentru care plantele de porumb sau ingalbenit.
Alta cauza ar fi marimea, adica daca porumbul este destul de mare nu se mai face erbicidare.
Am vazut si eu culturi la care pormubul era cam de 1.5 metri, s-a dat cu erbicid si sa in galbenit.Nu se va usca dar va suferi nitel.Acum depinde daca i se da apa,isi poate reveni,daca nu buruienile il va invada si il va depasi in crestere,porumbul fiind o planta de cultura, sufera si creste mai incet decat buruienile care is locale, is adaptate, sunt acolo de milioane de ani laughing
Vecinul tau ce sa mai faca sa astepte nitel si daca nu se usuca sa taie buruienile cu sapa, ar fi trebuie sa faca asta de prima data, asta daca nu te pricepi asa de bine ce sa faci si cand cu aceste chimicale.

| GeorgeVeteranu explică (pentru relian):

Bine laughing

| GeorgeVeteranu explică (pentru GeorgeVeteranu):

Nu mai face nimic cu el

| GeorgeVeteranu explică (pentru GeorgeVeteranu):

O lasa mai moale cu agricultura anul asta