| Valentim29 a întrebat:

Am pus din greșeală ulei de lanț în rez.de benzină.Am dat jos uleiul, am spălat bine cu benzină rezervorul și conducta de alimentare.
Carburatorul trebuie curățat și el? ...sau se desfundă singur dacă mai încerc s-o pornesc?
Ce sa-ntîmplat în carburator?
Se poate repara?
Vă rog dați-mi un sfat! Mulțumesc!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-ai pornit motorul cat timp a fost uleiul in rezervor si ai spalat bine inclusiv conductele, atunci in carburator n-are cum sa mai ajnga din ulei.

Daca totusi ajunge, pornesti motorul de 2-3 ori si-l lasi in relantina.
Daca face figuri si nu vrea sa functioneze, atunci spala inca odata rezervorul + conducta + carburatorul.