Întrebare recomandată | RecKinul a întrebat:

Am si eu nevoie de parerea unui electrician. Locuiesc la tara si am instalatia electrica veche pe aluminiu. Am observat in tabloul electric ca pe o siguranta de nul mai este legat in plus inca un fir ceva mai gros. Ce rol are acel fir si unde duce (unde e legat). La prize nu exista fir pentru impamantare. Pe timpuri se obisnuia ca impamantarea sa fie legata de nulul de lucru?

Răspuns Câştigător
| RecKinul explică:

Da, e greseala, evident. Nulul de lucru trebuie sa fie separat de nulul de impamantare. Sunt inca destui "electricieni" care unesc cele doua nuluri.

| Salontanul a răspuns (pentru RecKinul):

Din pacate te informez ca nu exista "nul de impamantare" ci "impamantare" sau "nul de protectie". La instalatiile de tip TN-C nulul de lucru (nulul) este legat in comun cu "nulul de protectie" (impamantarea).
Mai uita-te si pe aceasta schema: http://www.elforum.ro/......ice/page-5
Si nu mai da raspunsuri care nu sunt bazate pe carte!

| Jardelin a răspuns (pentru Salontanul):

M-am exprimat gresit, imi cer scuze, asa e.

| RecKinul explică (pentru Salontanul):

Se poate masura calitatea impamantarii doar cu un multimetru digital?

| Salontanul a răspuns (pentru RecKinul):

Da dar trebuie un aparat special: http://www.electricalc.ro/masurarea-prizelor-de-pamant