| Vertic_Sergiu_1996 a întrebat:

Am si eu nevoie de putin ajutor.
Am plantate un lămâi si un rodiu DIN SÂMBURI (in ghiveci, in apartament, ținute la caldura etc). Le am de 3 ani si au crescut mult. Ideea este următoarea: fac fructe?
De lămâi am auzit si ca trebuie altoit si ca face dupa nu-stiu-câti-ani. De rodie am auzit ca ar face, chiar daca e din sâmânța.

PS: Lămâia era de aia scumpă de la Lidl (o fost vreo 6 lei)

OFER FUNDA CELUI MAI BUN RĂSPUNS//DORESC SA RASPUNDA DOAR CEI CARE CUNOSC DOMENIUL SI/SAU AU AVUT RODIU/LĂMÂI

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lamaiul trebuie cu siguranta altoit. Daca nu este altoit, nu va face fructe sau va face cateva foarte mici si extrem de amare.
Rodiul nu o duce foarte bine in casa. Daca il pui intr-un ghiveci mare, va face fructe cam dupa 2 sau 3 ani, dar vor fi putine, mici si neparfumate. Nu se altoieste, dar are nevoie de un ghiveci foarte foarte mare (inaltime macar 1 m, diametru cam la fel) si de schimbarea pamantului o data la maxim doi ani)

3 răspunsuri:
| Evelinmariaa a răspuns:

Cum ai plantat? Te rog mult spune-mi pentru fiecare

| Vertic_Sergiu_1996 explică (pentru Evelinmariaa):

Pur si simplu am luat luat sâmburii si i-am pus in ghiveci, am udat, au crescut si i-am mutat in ghivece mai mari (am pus pământ din mușuroaie+humus activ). Nu am folosit niciun îngrășământ pentru ca trebuie sa se "acomodeze" cu condițiile de aici. Mai tăiam vârfurile din cand in cand pentru a se ramifica. La rodie face crenguțe de la baza (pe care daca nu le tai, ii vor oferi un aspect de tufis). Spor big grin

| Crantea_Claudia_1994 a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa le plantezi in gradina pentru a-si dezvolta radacinile