Întrebare recomandată | Elly_Lazarica_Alex-Lov_1987 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.Am facut o soba cu serpentina si am atasat pompa de recirculare, merge ok, dar as vrea sa-i pun un invertor si o baterie auto dar nu stiu cum va trece pe baterie. Aveti cunostintem o schita ceva ceva gen ups de centrala dar eu vrea doar pompa sa o alimentez.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai nevoie de redresor, baterie si invertor. Redresorul il conectezi la 220V, bateria la redresor, invertorul la baterie, pompa la invertor.
Mult mai simplu este sa utilizezi o sursa neîntreruptibila (UPS).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai invertor pe baterie dar bateria pe ce o incarci? sau bateriile. ai panouri solare?