| 34679953225 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare : am in living un bec economic care dupa 3 ore s-a oprit iar dupa o ora a pornit din nou, eu cand am vazut ca e stins, am crezut ca s-a ars, dar apoi am vazut ca s-a aprins. Ce gura masio are ca m-am speriat cand am vazut ca s-a aprins dupa o ora?(mai am acelasi tip de bec care sta aprins tot timpul)

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu toate becurile economice sunt bune. Nu trebuie să ne atingem de chinezării.
Fă un test cu un bec normal și o să vezi că nu îți mai face probleme.
Dacă iei un bec economic să fie Philips sau o altă marcă bună, chiar dacă este mai scump.
Tensiunea electrică este alternativă, și deci poate fi mai mare sau mai mică. Un bec normal sau unul economic de calitate nu va fi influențat de lucrul acesta și va funcționa fără probleme, chiar dacă i se scădea intensitatea luminii (curentului electric). Dar o chinezărie ieftină o să facă și ca girofarul de pe mașinile de intervenții, nu doar să se oprească și să pornească când vrea el.

| GouDidodino a răspuns (pentru anonimg):

Cu tot respectiv, dar habar nu ai ce spui.
1. "Tensiunea electrică este alternativă, și deci poate fi mai mare sau mai mică". total gresit, "alternativ" se refera la oscilatiile curentului electric, schimbarea de sens într-o secunda, acea unda sinusoidala ce se măsoară în Hertzi. In România curentul alternativ are 50 de Hertzi, care nu are treaba cu fluctuațiile de tensiune, care tensiune se măsoară în volti (V).
2. "chiar dacă i se scădea intensitatea luminii (curentului electric)"... intensitatea se măsoară în Amperul (A) care la fel nu are absolut nicio treaba cu fluctuațiile de tensiune (volti) la care faci tu referire in necunoștință de cauză.
Cel mai bine, daca nu ai habar, nu vorbi aiurea.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce gura masi are ca m-am speriat"

E doar un bec, schimbă-l

| 34679953225 explică (pentru sierra1):

Sigut trebuie chemat!?

| sierra1 a răspuns (pentru 34679953225):

Ce să chemi?

| 34679953225 explică (pentru sierra1):

Am raspuns din greseala la raspunsul tau scuze?

| Adrian5575 a răspuns:

Trebuie sa chemi un preot cat mai repede, e nasoala treaba

| Daniel323 a răspuns:

Cand incepe sa faca fite trebuie inlocuit.

| Illuminati2016 a răspuns:

Poate are probleme la balastul electronic.ia-ti Osram din dederman ca ai 3 ani garamtie la cele fluorescente(economice)

| DanielIlie a răspuns:

Au apărut becuri LED. Sunt mai scumpe dar mai fiabile și consumă mai puțin decât cele cu gaz. Încearcă unul, de probă.

| Crylia a răspuns:

Probabil ca becul are ceva probleme, daca te decizi sa-l înlocuiești cel mai bine ar fi sa il lasi intr-un container special pentru becurile de acest gen folosite (se gasesc in multe magazine).