| Olivers a întrebat:

as dori sa stiu cum ar trebui sa procedez in am cumpara o casa nu detin suma necesara si as vrea sa fac imprumut la banca sau alta modalitate as dori sa stiu si eu daca cineva a facut prin banca evit programul prima casa am 23 de ani lucrez de 4 ani am un baietel de 1 an si as dori sa aflu cum as putea sa nu mai stau in chirie multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te baga cu banca, daca nu plătesti ratele te scoate afara din casă banca, nu te iartă, acum măcar ai unde sta, dar ce vei face daca vei ajunge in stradă?

| Holiday a răspuns:

Te duci la o banca. Le spui ce vrei. Ei o sa te intrebe diverse lucruri. Ce venit net ai, din ce surse provine, daca ai persoane in intretinere, daca mai ai alte credite, daca esti casatorit, etc, etc etc. Le raspunzi onest.
Apoi ei iti fac un calcul aproximativ al valorii creditului pe care il poti lua, iti spun cat e rata (aproximativa) lunara si pe ce perioada.
Apoi faci asta la 4-5 banci diferite. Difera de la banca la banca suma pe care o poti accesa, rata dobanzii, perioada de creditare etc.
Apoi iti faci calculele si vezi la care banca este mai avantajos pentru tine in functie de avansul cerut din surse proprii, valoarea ratei lunare, dobanda, etc.
Dupa ce stabilesti asta te intorci la cei care ti-au oferit cea mai buna varianta pentru tine si le spui ca te-ai hotarat sa faci credit la ei si sa iti spuna ce trebuie sa aduci pentru a-ti calcula EXACT cat poti imprumuta. Iti vor cere tot felul de acte pe care trebuie sa le aduci si apoi iti vor spune exact la ce valoare a creditului te incadrezi. Apoi te vor trimite sa-ti gasesti apartament. De aici difera putin procedura. Unii cer intai sa le aduci copii dupa actele imobilului sa le evalueze, altii cer antecontract notarial si de abia apoi cer actele imobilului.
Procedura e simpla daca proprietarul imobilului pe care vrei sa-l cumperi are actele "la zi", adica sunt stabiliti clar proprietarii, imobilul are cadastru si este intabulat. Mai e si certificatul energetic, dar ala il rezolva repede daca are actele cum trebuie.
Daca nu are actele "la zi" procedura de obtinere a lor poate dura luni de zile, asa ca ai grija ce imobil alegi. Daca esti din Bucuresti ma poti contacta pe privat si sa incerc sa-ti rezolv ambele probleme. Si cu creditul si cu gasirea/alegerea apartamentului.