| mafiot1 a întrebat:

Salut.Am si eu o intrebare si anumebig grinaca pun centrala termica in apartament mai pot avea si apometre? Dar daca pun contor de gaz pot avea si centrala termica si apometre? Dar daca pun contor de gaz pot avea si apometre sau se scot? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Daca pui centrala, va fi obligatoriu sa ai apometre. Pentru ca vei consuma apa rece mai mult decat altii. Dar nu vei mai consuma apa calda de la comun. Acolo se scoate contorul si se va sigila teva de apa calda.
Obligatoriu si contorul de gaz. Consumi mai mult decta la aragaz.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca pui centrala, de obicei renunti la apometrul de apa calda. Dar daca tu vrei sa il pastrezi, nu te împiedică nimeni.

| darrio2007 a răspuns:

Ce are contorul de gaze cu apa? Trebuie si apometre pentru consumul de apa si contor de gaze pentru consumul de gaze.
Jalnic!

| sierra1 a răspuns:

"pun centrala termica in apartament mai pot avea si apometre?"

prin ăla de apă caldă nu mai trece nimic este deci util?

apa rece o contorizezi deci e util. Centrala nu ți-o montează nimeni fără contor

| johnnny123 a răspuns:

Dar stii ca gazul si apa sunt lucruri diferite care vin pe tevi diferite, nu?

Este ca si cum ai intreba "daca port sosete mai pot sa mananc cartofi prajiti?"

| Dismally a răspuns:

Da, ai nevoie de centrala, apometre si contor de gaz.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca port pantofi imi trebuie si haine?
pai NUSH, vrei sa umblii in aia goala?
nu stiu ce legatura au astea 3 intre ele de iti inchipui ca nu "trebuie"

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Centrala termica este racordata la gaz metan pentru a face incalzire si la apa rece.

Apometrele contorizeaza apa calda si apa rece care este consumata in apartament.

Contorul de gaz va contoriza gazul consumat in apartament.

Veti avea in acelasi timp si centrala pe gaz, si contorul pe gaz, si apometrele.
Este nevoie de toate, nu puteti renunta la nici unul din ele.

Sper sa va fie de folos.
Toate cele bune.