| Laur014 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare. Unde locuiesc, in fata blocului exista o parcare de 9 masini.Un vecin din bloc,samsar jegos nesimtit,are in permanenta masina lui plus o alta pe care tot o pune in vanzare pentru profit,o tigaie ieftina, in jur la 1000 si ceva de euro...De fiecare data cand vin de la servici la ora 4:30 PM parcarea este full.Precizez ca la 200 de metri este o alta parcare. Locurile inca nu se pot cumpara de la primarie, din fata blocului.De ce gunoiul asta nu isi parcheaza o masina, atat in fata blocului? Plateste impozitul dublu la primarie fata de mine care ma lasa fara loc fiindca vrea sa isi bage masina in casa? Cum ati proceda cu gunoaiele astea de oameni? Multumesc

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Gasesti tu solutie unde sa lasi masina, mai sant si alte parcari pe langa alea unde zici tu.

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

"Gunoiul" are aceleasi drepturi ca si tine, are dreptul sa isi parcheze 2, 3 sau 99 de masini intr-o parcare publica. Si da, plateste dublu la primarie, avand două masini. Nu stiu sa iti spun cum as proceda cu gunoaiele astea de oameni care nu au loc de grija vecinilor.

| Laur014 explică (pentru regis):

Plateste impozit dublu la apartament? Nici eu nu stiu cum as proceda cu gunoaiele astea de oameni care nu inteleg sensul unei intrebari dar sar in sus de cwr mai ceva decat curcanii!

| regis a răspuns (pentru Laur014):

Da' ce, isi parcheaza apartamentul?!?

Bula
| Bula a răspuns:

Muta-te la casa de la bloc, iar masina o vei parca in curte sau garajul tau propriu.

| mgtow a răspuns:

Parcarile sant fara plata si vecinii nu au parcare fixa, nu poti sa faci nimic. Politia isi facea datoria doar daca erau lacate sa blocheze locurile de parcare sau fiecare locatar avea una amenajata pentru el. Du-te la samsar si spune-i sa iti lase un loc pentru ca nu ti-e usor sa lasi masina in alta parte, poate va intelege

| Laur014 explică (pentru mgtow):

Nu intelege Sunt genul de oameni care si-ar baga masina in pat! Genul asta de oameni care sunt interesati de cum ii vede lumea, la volan si nicidecum cum convietuiesc intr-o societate civilizata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai ca nu ma prind, unde e nesimtirea? E loc de parcare public pot sa vin si eu sa parchez acolo daca vreau. Tu de ce nu te duci sa parchezi in parcarea aia de la 200m? Cu ce ai tu mai mult drept la locul ala de parcare decat el?

| Laur014 explică (pentru suntserios):

Dar de ce sa parchez eu la 200 m cand bulangiul asta isi parcheaza doua masini langa apartament? E si dreptul meu sa tin masina aici in fata balconului! De ce sa merg eu la alt bloc sa parchez masina din cauza unui astfel de gunoi?

| suntserios a răspuns (pentru Laur014):

Nu prietene, pe spatiu public nu ai tu niciun drept. Nici pe departe nu e dreptul tau sa tii masina in fata balconului atat timp cat nu platesti pentru locul ala...
Si eu, si tu si samsarul tau avem acelasi drepturi asupra unui spatiu de parcare public. Aia e. Cine ajunge primul il ocupa.

| Wr3nch a răspuns:

Poti sa faci plangere la primarie ca ocupa 2 locuri de parcare.

| suntserios a răspuns (pentru Wr3nch):

Pe motiv ca ce? Nu are omul voie sa aiba 2 masini?

| Laur014 explică (pentru suntserios):

Bai frate daca vreau sa imi pun mintea cu astia ca voi, cu asta de care spun, imi cumpar 9 tigai si le tin pe toate acolo! Ca am dreptul asa cum spuneti voi! Dar nu sunt nesimtit si nu am sa fac asa ceva!

| suntserios a răspuns (pentru Laur014):

Eu zic sa iti pui minte sa intelegi diferenta intre spatiu public si spatiu privat / platit. Ti au zis vreo 5 oameni ca nu ai niciun drept asupra unui loc de parcare public... poate e timpul sa intelegi.

| Holiday a răspuns:

"Plateste impozitul dublu la primarie fata de mine care ma lasa fara loc fiindca vrea sa isi bage masina in casa?"

Da plateste impozit pentru doua masini, iar tu doar pentru una. Nu stiu daca neaparat e dublu, depinde si de alti factori, dar daca ai doua masini platesti impozit mai mult decat daca ai una singura. In consecinta isi poate parca masinile pe domeniul public exact unde iti poti parca si tu masina, inclusiv pe zona aia din fata blocului care este domeniu public.

"...imi cumpar 9 tigai si le tin pe toate acolo! "

Trebuie sa fii tembel sa dai bani pe 9 masini, plus impozit, doar ca sa le parchezi.

In concluzie, parcarea pe domeniul public e pe principiul "primul venit, primul servit".

| Panamax a răspuns:

Cred ca toate adjectivele pe care le-ai folosit pentru vecinul tau ti se potrivesc mai bine tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mi zici unde stai ca vin si eu sa parchez pe vreo 2 locuri

| NuCitescNotificari a răspuns:

Da-l in judecata happy