Întrebare recomandată | DarkStormRoby a întrebat:

Salut am si eu o intrebare! Vreau sa-mi cumpar un motoferastrau husqvarna 240 e si vreau niste sfaturi, cum sa-l mentin
sa reziste pentru mult timp, in primul rand stiu ca se pune 30% amestec in benzina lantul trebuie ascutit dupa fiecare ora? (sau dupa cat timp?)
trebuie curatat filtrul de aier daca am zis corect trebuie curatat de rumegus (asta nu stiu dupa cat timp) si unde se afla frana si acolo se afla ramasite de ulei care se lipeste de carcasa si rumegus
trebuie ulei special husqvarna la lant asta stiu, daca mai e ceva ce trebuie sa stiu te rog spune-mi si daca ceva am scris gresit spune-mi tu pararea ta sunt incepator
n-am folosit in viata mea o drujba!(daca nai nici o experienta cu ceva drujba nu-mi lasa comentarii nu vreau sa-mi stric drujba vreau niste sfaturi de la profesionisti sau cel putin de la o persoana ce o folosit o drujba de ceva timp daca se poate mersi.)

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Cele mai bune sfaturi poti sa le primesti de la magazinul specializat care vinde asemenea scule.Amestecul, sincer mi se pare cam mare cantitatea de ulei, filtrul de aer sigur ca trebuie curatat (inlocuit la nevoie), iar pentru ungere la lant nu este un ulei special(dar nu trebuie folosit ulei ars sau prea vascos), de ascutit lantul trebuie doar atunci cand este uzat si nu mai taie.Succes

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

O intretii normal si te tine cit vrei tu. Ulei se pune nu doar in benzina ci si in rezervorul pentru lant la fiecare incarcare cu benzina.Deci de cite ori pui benzina pui si ulei acolo in rezervorul pentru lant.Este ulei special care se pune. Apoi ai grija sanu dai rumegus in rezervorul debenzina si sa cureti filtru deaer de rumegus atunci cind vezi ca da sa moara sau nu mai porneste ca nu maiare aer.Lantul il ascunti cind vezi ca nu mai taie. Poti lua o pila electrica daca este pe acolo pe unde esti tu.Aia ascute f bine si merge si pentru tine mai usor.Cu lantu vezi tu atunci cind tai cum este.Si apoi lantul trebuie intins ca se slabeste si asta o vezi tot atunci cind vei lucra cu ea.In rest aia sa ai grija de ulei la lant si ulei in benzina.Si nu conteaza ce brand este la oricare se procedeaza la fel. Daca nu ai grija de ea atunci se va strica.Ca de altfel si o masina.Amestecul ala ulei benzina cred ca se pune 2% daca nu ma insel, dar scrie pe sticluta aia de ulei ca este un ulei special care se pune in benzina.Deci nu pui tu asa dupa ureche ca asa ai auzit, ci pui atit cit scrie pe sticula de ulei ca se pune.Iti cumperi o canistra acolo de vreo 5 litri si pui cit ulei spune case pune.Nu faci amestecul in rezervorul drujbei, il faci in canistra. Spor la treaba

| skama18 a răspuns:

Salut..am si eu un motoferastrau husqvarna 51 ..ai manualui de intructiuni unde poti citi atat flolosirea motoferastraului in conditii optime cat si intretinerea acestuia

| GabiTanase a răspuns:

Pai lantul il ascuti cand vezi ca nu taie, la stihl se pune 20 ml la litru.la husqwarna tot 20 sau 25. daca.si benzina sa fie fara impuritati.sa nu accelerezi in gol..doar daca nu porneste pentru ca se uda bujia si nu mai da scanteia, nu mai porneste dar daca patesti asa scoti bujia are drujba cheie o cureti bine eventual o incalzesti cu o lampa cam atat.si multa atentie! bafta