| Popescu_Andra_1995 a întrebat:

Salut, am si eu un aparat de sudura si am incercat sa sudez si nu se prinde sudura, ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Putine lucruri merg de la primele incercari. Totul trebuie invatat. Mai ales sudura, care nu e un proces simplu deloc. Ma mir ca nu ne-ai intrebat mai intii de ce se prinde mereu electrodul de materialul ce vrei sa il sudezi. Ca primele dati, asa se intampla. Eu, la scoala profesionala, desi am fost la sfarsit printre primii, am invatat sa sudez printre ultimii, de frica ca mi se prindea electrodul mereu happy.
Cred ca intii trebuie sa vezi in teorie cum se face, adica pozitia electrodului, miscarile lui, distanta fata de material, pozitia fata de rost, adica de distanta dintre marginile care vor fi sudate impreuna, reglarea amperajului daca aparatul permite aceasta, si asta e fundamental, altfel, cu un amperaj mic vei "scuipa" sudura, chiar asta e termenul printre sudori, pentru ca va arata ca o scuipatura materialul topit din electrod, lasata pe materialul ce trebuia topit, dar care nu s-a topit, sau, cu un amperaj mare, risti sa gauresti materialul daca el este suficient de subtire. Fara experienta, chiar su cu amperaj normal poti gauri materialul, eu asa am patit primele dati, desi era o tabla cam grosuta, de 3 mm. Deci, dupa cum vezi, lucrurile nu sunt chiar atit de simple. Dar cred ca poti invata, pe net gasesti tot ce trebuie pentru asta. Si ar fi frumos, ca e o meserie frumoasa, si pentru cei ce o fac acasa, la mici reparatii, e si practica.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa si vrei sa sudam noi pentru tine sau ce anume voiai sa intrebi? Daca ai o masina si nu stii sa conduci aia nu inseamna nimic, sau cel putin inseamna ca tu nu stii sa conduci, masina e buna, in cazul ta aparatu e bun numa ca nu stii tu sa sudezi. Aparatu ala trebuie sa spui ce model este sau daca e facut artizanal cum e facut si etc pentru ca trebuie sa reglezi ceva la ele nu gata am aparat si sudez de acum.Plus de asta nu oricine stie sau poate sa sudeze cu aparat care foloseste electrozi de sudura. Daca nu stii a suda dar totusi vrei sa sudezi cumpara un aparat din ala cu roala de sirma nu stiu cum le spune exact dar cred ca intelegi despre ce vorbesc, ei cu alea sudeaza oricine, nu trebuie sa stii mai nimic aproape legat de sudura, alea sudeaza singure, doar ca nu sudeaza metale f groase.

| Popescu_Andra_1995 explică (pentru relian):

Aparat sudura Panzer MMA BX1-130B2
l-am luat din dedeman si nu se prinde sudura acum se prinde cat de cat dar cand i-am facut proba nu se prindea deloc

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sudura este o meserie. se invata.

| Nix15 a răspuns:

Daca a fost vopsea sau altceva pe fier trebuie sa cureti ( cu smirghel sau altceva pana se ia ). Sa stea bine masa pe fier si sa fii sigura ca sunt electrozii buni ( nu au stat in apa, etc).
Sa tii bine pe pozitie bucatile si sa acoperi toata suprafata