| maddog95 a întrebat:

Salut! Am un brad de vreo 10-15 ani in curte și i-au apărut niste bobite roșii pe frunze,specia columnaris. Este normal sau ii ceva boala? Și dacă ii ceva boala,pot face ceva sau trebuie taiat? Păcat că nu pot pune poza, nu știu cum altfel sa le descriu...

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Mergi la o fitofarmacie si spune problema pe care o ai la tuia. Acestia te vor ghida si iti vor da solutia pentru tratare bolilor pe care le au coniferele.

| LaurAndreii a răspuns:

Pai fa asa, pui pe Facebook. faci cu aplicatia asta o salvezi si trimite link-ul https://prnt.sc/

| LaurAndreii a răspuns:

Fa cum a zice Darius81 e o boala. poti pune bradul pe foc laughing) si stiu ca doar columnaris e o boala a pestilor nu si frunzele poate sa fie si frunzele boala aia numita columnaris.

| MihaelaDart a răspuns (pentru LaurAndreii):

Tuia Columnaris, se pare ca nu esti bine informat in legatura coniferelor.

| Darius81 a răspuns:

E bun pentru foc