| 6Radu5 a întrebat:

Salut,am un loc mlastinos si ca sa-l drenez am sapat o groapa de 10×10 cu adancimea maxima in mijloc de 2 metri.Nu am bagat nici un peste si acum de cand a dat caldura e plin de broaste care au depus sute de oua la suprafata lacului si pe langa asta a aparut si lana broastei pe apa. Vreau sa am o apa curata in lac si sa cresc ceva pesti in el,este o solutie sa introduc niste sturion(cega) sau somn european in lac sau cum mai scap din broaste si din mizeria pe care mi-o fac?
Multumesc de ajutor, zi frumoasa.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru broaste: un cuib de barza, in apropiere.
Daca bagi somn, va creste si va manca si puietul de peste (si nu numai).
Suprafata lacului se poate curata cu plasa deasa (facuta din ciorapi de nylon sau material asemanator).
In lac, ar trebui sa ai tuf, pompa pentru reciclarea /oxigenarea apei, respectiv si cativa crapi (fitofag, chinezesti) pentru echilibrarea florei lacului.