| anonim_4396 a întrebat:

Am un teren pe care vreau sa fac un cartier de locuinte si nu stiu cum exact se face cu finantarea. Imi puteti da un sfat?

2 răspunsuri:
| inginer a răspuns:

Ce finantare visezi? Vrei sa construiesti - trebuie sa ai bani. Sa nu te astepti sa iti dea statul - daca nu ai disponibil cel putin 70% din valoarea investitiei - eu zic sa nu te apuci... iar restul de 30%, daca prinzi cumva vreun program de finantare - sa te astepti sa ii vezi abia dupa ce ai cheltuit ultimul bauntz pe care il aveai, te-ai imprumutat de peste tot si iti vine sa te lasi pagubas... Multi au intrat in faliment din afaceri de astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca pentru asa ceva scrii pe aici, este clar ca esti prea mic pentru un razboi asa de mare, n-ai sanse.
Tot ce poti face ar fi sa intri in parteneriat cu un " finantator ", tu cu terenul el cu constructia, dar mare lucru nu scoti!
De vindut terenul acum, slabe sanse, de construit, povesti, chiar daca te visezi " avut " in situatia economica actuala sansele sint ZERO.
Totusi ar fi o varianta de scos bani multi, acum, pe teren, dar din pacate esti prea mic, n-ai posibilitatea si relatiile. ( adolf )