| Kevin1975 a întrebat:

Salut.Are cineva idee de ce nu se mai incalzeste ultimul calorifer din casa? Aseara am bagat la foc mai mult decat de obicei ( pana pe la 5 dimineata) A doua zi am facut focul si ca prin minune ultimul calorifer nu se mai incalzeste. restul calorifelor sunt calde, numai el este rece. Nu inteleg cum poate sa fie rece cand pe tevi apa este calda. am facut aerisirea la toate calorifele din casa si tot nimic. Ce a patit?

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Daca fluiera inseamna sa reglezi termostatul pana la un anumit semn! Centrala pe lemn de foc trebuie intretinuta bine, curatata si verificata bine! Presiunea normala/termostatul pe teava trebuie sa fie la gradatia 40!

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Trebuie curatat centrala de gudron si apa din calorifere trebuie sa fie pline si vezi la ceasul de la presiune trebuie sa fie cifra 1! daca gasesti sub 1, mai trebuie apa in calorifere! Trebuie sa fie cineva de la instalatie sa verifice daca nu e cumva vreo scurgere pe undeva! http://blogdeinstalatii.ro/nu-incalzesc-caloriferele/

| Kevin1975 explică (pentru untu):

Este cifra 1. De gudron nu am curatat niciodata centrala. De cateva luni cand bag mai mult in ea incepe sa fluiere/suiere destul de tare, si daca inchid gura de aer inceteaza. sa fie aceeasi cauza? Scurgeri nu sunt, teava e calda fix pana in calorifer

| Kevin1975 explică (pentru untu):

Multumesc frumos.

| untu a răspuns (pentru Kevin1975):

Cu multa placere! Sa stai comod in camera la caldura placuta!

| untu a răspuns (pentru Kevin1975):

Daca fluiera inseamna sa reglezi termostatul pana la un anumit semn! Centrala pe lemn de foc trebuie intretinuta bine, curatata si verificata bine! Presiunea normala/termostatul pe teava trebuie sa fie la gradatia 40!

| SorinelF86 a răspuns:

Dar pana ieri a functionat corect si acel calorifer? robinetul de retur e deschis complet? e vechi caloriferul? poate s-a infundat, verifica robinetul de retur daca e deschis la maxim, iar apoi inchide jumatate din calorifere si vezi daca nici asa nu ajunge apa calda in el, ori s-a depus ceva pe undeva si nu mai circula apa ori nu mai duce pompa pana acolo

| Kevin1975 explică (pentru SorinelF86):

Da, pana ieri a functionat totul cum trebuie. Caloriferul nu e vechi. din senin nu mai functioneaza. pompa duce pana acolo, tevile din camera sunt calde pana la calorifer., dar nu inteleg cum e posibil sa fie bocna caloriferul ala. Ce e mai grav e ca nenoricitul e fix ala de la mine din camera.