| Alexandru200421 a întrebat:

As dori niste informatii despre arborele de cafea:utilizarea ca furaj si regiunile agricole.Va multumesc!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Arborele de cafea crește în regiuni tropicale și subtropicale (Africa tropicală, Madagascar, insulele Oceanului Indian etc), cu temperaturi medii de circa 18-22 grade C și ploi abundente. Zona principală de cultură este situată între 22-24 °C latitudine sudică, la altitudini situate între 200 și 1200 m, dar și în zonele de 2000 m. Cafeaua recoltată aici este denumită „high grown coffee" (cafea de altitudine), a cărei calitate este foarte bună, cu aromă puternică fiind extrem de apreciată.

Arborele de cafea se dezvoltă normal în culturi intercalate cu bananieri, porumb și ricin. Acestea oferă protecție la intemperii și umbra necesară în zilele prea călduroase. În regiunile subtropicale, unde condițiile climatice sunt mai blânde, plantațiile se fac sub cer deschis.

dar mai dă-i un sărci pe gugăl și găsești!