| andreialin2 a întrebat:

As putea sa fac un stup de albine acasa si ca familie de albine sa prind albinele din copaci?
Adica daca as prinde intr-o capcana multe albine si le-as baga in stup ar sta acolo? Sau sa le inchid in stup pentru cateva zile? Sau cum as putea face o familie de albine fara sa cumpar?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stupul nu-i asa greu de facut. Un tamplar si o schita si e usor. Albinele nu le poti lua din copaci. Trebuie sa iei un roi cu totul. In roi se afla si regina lor. Fara aia nu sta stupul. Roirea se face primavara si vara.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Salontanul):

Si trântorul. Fara el nu se înmulțesc.

| Salontanul a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Corect! Un roi cu totul, spuneam eu, dar ideea este ca fara matca nu stau nici restul.

| xerxes1 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Au si ele spiridusul lor care umbreste regina, nu este nevoie de niciun trantor.Maria a avut trantor?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Eugen80 a răspuns:

NUUU! Le omori degeaba. albinele traiesc in familie, dar au o regina / matca. O familie de albine le iei cu tot cu matca si stau impreuna tocmai pentru acea matca!
Acasa, adica sper ca stai la curte si ai pe langa casa foarte aproape padure sau lanuri de diverse, dar de preferinta padure naturala sau livada. Acum, inca iarna, albinele oarecum hiberneaza si inca nu au iesit in multe zone din tara.

| kevin9 a răspuns:

Tre sa bagi si Regina, adica tot roiul

| andreialin2 explică:

Pai si cand dintr un stup se mai face unul...acel stup nu are o matca..deci cum traiesc?

| Bula a răspuns (pentru andreialin2):

Inmultirea roiurilor de albine si de furnici se face asemanator: colectivitatea pregateste o noua matca, care se va desparti din roi cu o parte din membrii stupului.