| anonim_4396 a întrebat:

Salut. As vrea sa instalez o centrala pentru casa mea și m-ar interesa câteva sfaturi de la voi, in primul rând centrala sa fie pe lemne, peleți sau gaz? Casa are in jur de 130-140 m2 este izolata cu polistiren de 10. Ce calorifere ar trebui sa achiziționez, ma refer la lungimea lor, iar centrala de câți kw sa fie? Multumesc.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai gaz, evident pe gaz. Daca nu ai, e mai comod pe peleți.
Necesarul termic ar fi sub 10 kW (sunt necesare mai multe informatii pentru un calcul exact), dar oricum centralele vor fi mai mari.
Pentru calorifere, eu as lua in calcul o supradimensionare a acestora, alegand calorifere de cca 10 cm lungime/mp incalzit. Nu iti putem spune lungimea caoriferului, ca nu stim suprafata camerelor.

Bula
| Bula a răspuns:

Tipul centralei trebuie sa-l alegi in functie de combustibilul pe care-l poti asigura minim 10 ani, la pretul cel mai convenabil.
Daca casa este bine izolata, atunci iti recomand una de cel putin 45KW.
Caloriferele este bine sa fie cat mai lungi, fiindca caldura cedata se poate regla din robinetul fiecaruia.
In principiu, in camerele folosite se pun calorifere mai lungi, chiar si 2-3 bucati.
Toate caloriferele se monteaza sub geamuri.

| mihai69 a răspuns:

O soluție hibridă ar fi varianta optimă în condițiile actuale.
Panouri solare de încălzire a apei (sistem presurizat), fotovoltaice și centrală preferabil pe regenerabile - lemn, peleți.
Sau și mai bine, pompă de căldură.