| FratelePetarda a întrebat:

Aseara mi s-a facur un scurt circuit la un aparat electric, mi s-a luat curentul si cred ca mi-au sarit sigurantele.Le-am pus la loc dar nimic.Am incercat toate combinatiile la sigurante si tot nimic.Ce s-a intamplat? Dau funda

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Există undeva (înaintea contorului şi a tabloului tău de siguranțe) o siguranță generală. Verific-o şi pe aia şi remediază întreruperea.

| FratelePetarda explică (pentru mihai69):

Cum ar trebui sa arate?

| mihai69 a răspuns (pentru FratelePetarda):

Nu am nici cea mai vagă idee. Diferă de la o locuință la alta, nu e ceva standardizat.
De exemplu, la blocurile noi, există unul sau mai multe cofrete cu contoare electrice. Lângă ele sunt și siguranțele generale. Dacă umbli acolo, ai mare grijă! folosește mânuși de cauciuc electroizolante și scule cu mânere izolate!
Cam așa ceva:
http://www.cotidianul.ro/......00x600.jpg

| Ibra1000 a răspuns:

Inseamna ca undeva inca mai face scurt.