| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi am declanșat sistemul de siguranță pentru gaz, de la detectorul de gaze și am observat lipsa gazului târziu, când am avut nevoie de apă caldă. Am repornit gazul în apartament, dar centrala nu mai pleacă. Afișează eroarea: A01 și este o centrală Berreta Mynute. Presiunea era spre zero la momentul constatării, dar prin diferite încercări de a o restaura am ridicat nivelul la 3 și așa a rămas. Există vreo rezolvare pentru un inconvenient de genul după o „pană de gaz"?
Mulțumesc.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Oprește centrala, număra pana la 10, reporneste. Sau scoate din priza, număra pana la zece, reintrodu in priza (păstrează poziția ștecherului).

| ahlrh a răspuns (pentru regis):

Am oprit-o scoțând-o din priză fiindcă nu are buton dedicat de power off. Are doua butoane și anume: unu pentru calorifere (care învârtit spre stânga arata un fel de turn off) și încă un buton asemănător pentru apa de la robinet. Oricum, reintrodusa în priză după minute, la pornire își face aceeași inspecție unde concluzionează eroarea A01.

| ahlrh a răspuns (pentru regis):

M-am înșelat, butonul care oprește căldura se rotește un pic peste cât îmi imaginam eu. Centrala funcționează, dar presiunea creste aproape de 4 acum, fiindcă până să învăț să o resetez, am învățat să îi ridic presiunea. Ai idee cum pot sa o scad? I am so noob. Merci!

| regis a răspuns (pentru ahlrh):

Doar golind din instalație. Daca nu ai robinet de golire, golești cu răbdare printr-un robinet de aerisire. Il găsești in partea de sus la oricare calorifer si il de strângi cu o șurubelniță lata pana iese aer sau apa.
De altfel e o ocazie buna sa aerisești toată instalația, adică sa eliberezi aerul din fiecare calorifer in parte, pana iese apa.

| mgtow a răspuns:

Suna specialistul sa o reajusteze.

| darrio2007 a răspuns:

Scoate-o din priza cateva secunde si bag-o iar.

| ahlrh a răspuns (pentru darrio2007):

Am făcut asta în repetate rânduri și nu se aprinde.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Sau apasa o data pe butonul de reset.