| SteauaFermecata402 a întrebat:

Salut, astazi am observat ca o gaina sta pe cuibar de cateva ore pe niste oua. Am incercat sa o ridic sa vad cate sunt dar m-a ciupit si scoate un sunet ca un cârâit. S-ar putea sa fie closca? Si daca da, dati-mi sfaturi de la voi.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am observat ca o gaina sta pe cuibar d...s-ar putea sa fie closca?"

trebuie să recunoaștem, ai un foarte dezvoltat spirit de observație

| mihai69 a răspuns:

Da, chiar a căzut cloșcă.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cate ore erau? Ai facut calculul cate kg. de carne vei avea peste 2-3 luni de la puii care vor iesi din oua?
PS. Dar macar stii cate saptamani trebuie sa cloceasca (perioada de incubatie) pentru a iesi pui? De gaina, ca cei de rata si gasca, curca, strut difera.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca clocește pregateste-i un cuibar si pune in el 17 oua si pune-o dintr-un loc unde celelalte găini sa nu poată intra. Pune-i apa si de mâncare si verifica zilnic sa vezi ce face, nu cumva să-și părăsească ouăle, ca astfel mor puii in ele. Si după 3 săptămâni te trezești cu pui de "cloșcă".

| JicaContra a răspuns:

Ce gaina JMEKERA big grin

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

S-ar putea să fie cloșcă