| DzEk0 a întrebat:

Salut, aveti idee ce plante sunt compatibile in gradina? Ma refer la faptul sa se ajute intre ele si ordinea de semanare? Am inteles ca conteaza

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un horticulturist te-ar putea ajuta, dar nu cred ca avem vreunul pe acest forum.

| relian a răspuns:

Plantele sa se ajute intre ele?laughing Asta da chestie interesanta.
Sint si plante care se ajuta una pe alta,dar alea traiesc in simbioza,adica una o tolereaza pe alta pentru ca ea da ceva si pricste altceva de la cealalta planta.

Asa plante ce le pui in gradina sa se ajute una pe alta nici pomeneala,orice planta lupta cum poate si cat poate pentru a ocupa un spatiu anume,pentru a avea lumina si hrana pentru ea.

Asa daca plantezi plante la distanta una fata de alta,atunci nai treaba,majoritatea plantelor pentru creste impreuna,asta daca au spatiu in jur.
Tu daca vrei ca plantele alea sa creasca normal,sa aiba tot ce trebuie,va trebuie sa te informezi,sa stii cat de inalte cresc,in ce timp, astfel incat sa stii linga si ce sa pui, astfel incat sa nu fie umbrite una de alta ok?
Cand ai planbte care cresc mai rapid si mai inalte, pe alea le plantezi spre est sau nord est, astfel incat sa nu umbreasca plantele puse spre vest de acea planta.

Sa pot zice cum si unde sa plantezi trebuie sa stiu ce anume vrei tu sa faci, ce plante vrei sa pui.Asa ca regula generala asta este ti-am zis alea ce cresc mai rapid si inalte spre nord, sau est si vii spre sud sau vest in ordine descrescatoare.

Asa majoritatea vor beneficia de cam aceiasi lumina, pentru ca cel mai important pentru ele este lumina, fara lumina sau cu lumina putina plantele cresc f slab sau mor.

| Iote a răspuns:

Da, adevarat. Dar sunt multe de spus. Este un site "horticultorul". Intra acolo si citeste.
https://www.horticultorul.ro/

| dinaprilie a răspuns:

Sunt carti intregi doar despre acest subiect. Mergi la un anticariat sau vezi pe net despre subiect.