| mihaicalin19 a întrebat:

Salut, cand vreau sa dau drumul la caldura nu merge, adica de la termostat la centrala dar la robinet daca dau apa calda vine si am observat ca degeaba dau pe plus sa creasca temperatura de la termostat ca nu creste. Doar daca pun pe heat dar pe heat nu merge, care ar fi cauza? Am tot dat pe reset

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca apa calda functioneaza,
Pentru a functiona INCALZIREA trebuie sa ai:
- incalzirea trebuie sa fie pornita
- presiune potrivita in circuitul de incalzire (1.2-1.8Bari, indicat pe manometrul centralei)
- termostatul conectat (la cele electronice atentie si la starea bateriei, iar la cele electromecanice trebuie sa se auda click-ul cand invarti PESTE temperatura existenta in camera)
Daca toate cele de sus sunt in regula si centrala tot nu porneste, atunci e bine sa apelam la un specialist (verificarea tehnica este OBLIGATORIE la intervale de 2 ani! )!

La unele centrale, incalzirea nu porneste chiar instantaneu, dar poate porni pe perioade scurte chiar daca termostatul nu cupleaza, pentru a nu lasa loc inghetului lichidului de incalzire (apa), mai ales la caloriferele la distanta.

Cand incalzirea a pornit, lasam sa functioneze 15-30 minute si verificam caldura tuturor caloriferelor.
Punem mana pe calorifer, pe ambele capete trebuie sa fie aproape identic de calde.
- daca la capatul de iesire este mult mai rece decat la intrare, atunci trebuie aerisit
- daca caloriferul nu se incalzeste, atunci deschidem robinetul