| whyntt a întrebat:

Salut care ar fi pretu de tencuit materiale +mana de lucru in medie la o casa veche de paianta de 100mp

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Casele cu paianta se construiesc (inca) la tara, iar cine se pricepe la construirea /repararea lor sunt cei care si-au construit asemenea case (de obicei singuri, fara "zidari" specialisti.
Tencuiala de paianta nu trebuie data jos si refacuta, ci se repara (se astupa) doar defectiunile existente.
Materialele necesare nu trebuie cumparate din supermarket, ci se gasesc in preajma casei (pamant lutos, paie, balegar de grajd).
Deseori, asemenea operatii de reparare fac femeile, care se ocupa si de varuitul (interior si exterior) al casei.

| Catrice a răspuns:

1200-1300 minim.

| whyntt explică (pentru Catrice):

Euro nu?

| Catrice a răspuns (pentru whyntt):

Euro,lei depinde ce materiale folosești și dacă vine nenea Gigel vecinu să-ți tencuiasca cu 500 leihee hee