| Sergiu72 a întrebat:

Care este rata de crestere la Magnolia x soulangeana. Am plantat puiet, aprox. 60 cm. Cat creste intr-un an? Dupa cati ani ma pot bucura de umbra pomului matur? Va multumesc.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna :)
Uite ce am gasit.
http://www.horticultorul.ro/......ulangeana/
O zi buna :)

| Mayhem666 a răspuns:

Nu stiu rata de crestere, dar cred ca Magnolia creste destul de greu, am o vecina care are de asemenea Magnolie de cativa ani (cam vreo 5-6 ani cred) si nu mi s-a parut ca a facut cine stie ce schimbare de inaltime, deci ori nu am vazut eu bine, ori Magnolia creste foarte greu, sau daca nu, inseamna ca Magnolia vecinei mele e defecta.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Nu creste prea mult.
Cam 10 cm pe am. Magnolia grandiflora poate creste mai mult.

Daca vrei sa iti plantezi magnolie ai grija la pasii de plantare.
Sunt foarte importanti ca sa creasca bine si sa fie sanatoasa.
Vezi aici pasii de plantare.
https://www.scritub.com/......a11784.php