| mafiot1 a întrebat:

Salut.Cati ani rezista fara vreo reparatie generala un apartament de bloc construit in 2019 sau in alti ani gen 2018, 2017 etc dar cat rezista o vila/casa Penthouse construi/construita in anul 2019 sau in alti ani gen 2018, 2017 etc si fara vreo reparatie genearala? Ma intereseaza ca aceste informatii sa fie in mare parte din Bucuresti.Va rog frumos fara mistouri.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prea complicat sa ti se raspunda la intrebarea asta.
Depinde ce inseamna pentru tine reparatie generala, depinde ce inseamna pentru tine intretinerea casei. Depinde ce materiale a folosit constructorul, depinde cum a fost proiectata casa / blocul. Greu, greu de zis

Un imobil construit corect rezista zeci de ani fara reparatii majore daca e intretinut cum trebuie

| Panamax a răspuns:

De televizor ai intrebat cat tine, de computer, de masina, de apartament, mai ai sa intrebi de nevasta cati ani duce fara interventii majore si te-ai aranjat pe viata.

| ziftode a răspuns:

Depinde, de extrem de multe variabile
in principal constructorii incearca sa faca totul cat mai ieftin, mai ales ceva care tine 5-10ani (si iese din garantie)
depinde de ce materiale sunt folosite, cat de bun e proiectul arhitectonic, cati bani esti dispus sa bagi, pe ce om cunosti (unul care sa nu te fure, nici la materiale, nici la pret, sa ia bani multi si sa bage numai lucruri ieftine)
etc.

| IonelP a răspuns:

Depinde de cum e construita si ce materiale s-au folosit.