| DaltonCastle a întrebat:

Salut! Ce îmi recomandați pentru a face pereții noi construiti? Rigips sau tencuială sau altceva?
Ma interesează sa fie mai ieftin si/sau mai puțin de munca.
Fara comentarii răutăcioase! Orice idee e bine venita.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Tencuiala e mai ieftina, cu rigips e mai usor de lucrat, mai ales daca vrei sa iti si iasa perfect drept. Dar rigipsul ofera si alte avantaje: este gata uscat, mascheaza instalatiile sanitare si electrice, ofera posibilitatea de a modifica usor dozele si implicit aparatajul electric, ofera posibilitatea de a izola suplimentar.
Riscul de a sparge rigipsul la lovire este mult mai mic decat cel de a deteriora tencuiala, iar reparatia este chiar foarte usoara.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tencuiala, glet, var lavabil.

| gabicoo a răspuns:

Lut (argilă), balegă de cal, apă = 100% eco și ieftin cum vrei tu!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Rigipsul are cel mai mare dezavantaj ca la lovire se sparge si se repara greu.

| halogen001 a răspuns:

Lambriu pvc decorativ peste izolatie de polistiren. Rezista bine in timp si e usor de pus. Tavanul cu placi decorative de polistiren.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rigips profile si vata minerala.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Rigipsul si profilele costa ceva...