| donarcostica a întrebat:

Ce pot face sa pun mai multa putere pe o vila? Putere energetica. Am 3 boilere, 2 masini de spalat, 2 frigidere, multe persoane in casa care isi baga telefoanele/laptop-urile la incarcat, 6 televizoare, 2 calculatoare cu 2 monitoare fiecare... Ce trebuie sa fac sa pot pune mai multa putere sa reziste mai bine? Ca daca mai bag 2-3 ventilatoare se aude un pocnit undeva. nu sare siguranta nimic si inca nu-mi dau seama ce este! am nevoie de ajutor urgent! multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| simpluone a răspuns:

Pocnitul poate veni de la un contact imperfect in vreo priza. Ca sa cresti puterea poti trece pe bransament trifazic. Insa orice modificare tot trebuie facuta printr-o firma de specialitate sau pfa autorizat cu costuri suplimentare

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu stii, exista panouri fotovoltaice dar si panouri solare pentru apa calda. Adreseaza-te unei firme de proiectare specializata pe sisteme regenerabile pentru configurarea instalatiei conforme nevoilor tale( de regula, firmele care proiecteaza sistemele vand toate componentele sistemului!)

p.s. Citeste, din continutul link-ului, despre "Sisteme fotovaltaice independente":http://www.tehnosat.ro/Produse/Sisteme-Fotovoltaice

| relian a răspuns:

Ce spui tu aici nu-ti trebuie nimic, adica ce poti face este numa masinle alea de spalat si frigiderele sa le pui pe un circuti separat, adica fiecare cu siguranta lui aia e tot.Laptopuri si povesti ce zici, telefoane alea poti sa ai si 100 si calc la fel.Ce putere despre ce vorbesti? Te uiti la frigider fiecare are un stiker cu date model, serie Watt cati amperi are max.La masina de spalat la fel au si alea stikere unde scrie datele astea.E simplu de tot.Acu nu stiu tu cate circuite ai, adica price cate pe o siguranta, consumatori cati pe o siguranta si chestii de genu asta. Poti sa vezi asta in tablul ala sa vezi cate sigurante ai.In ce priveste curentu sa stii cat poate duce trebuie sa stii ce cablu vine la tine in casa.Stii foarte bine ca ai 220V dar conteaqza curentu adica A(amperii) adica cat curent este circulat prin acel cablu astfel incat sa nu ai caderi pe linie.Ok mai simplu spus daca stii grosimea diamentru cablului ce vine de la retea la tine in casa, stii cam cati amperi duce acel cablu.Cablu ala vine de la contor si ajunge in tabloul tau electric.Acolo in tablou ai sigurante.Deci tu te uiti pe frigidere,pe masinile de spalat,pe orice consumator ai fier de calcat, orice, pe ele scrie cat wati au fiecare, aduci watii aia sau kw si astfel stii cam ce consum ai avea la maxim, adica daca toate ar fi sa fie bagate in priza, lumini aprinse etc aia e puterea maxima.Asa vei stii daca cablu tau iti aduce sufiecent curent in casa.Dar sigur cablu ala este suficient pentru ce spui tu ca ai.Normal daca vrei sa ai ceva ca la carte asa se face frigideru sau fiecare frigider i se trage un circuti care merge direct la tablou si are fiecare cate un breaker sau siguranta cum ziceti voi.Msina de spalat la fel adica fiecare cu siguranta ei. Daca ai si boiler si ala la fel, la fel si cuptor cu microunde, aragaz daca ai electric, chestii de putere mai mare se pun fiecare pe circuitu lui fiecare cu siguranta lui la tablou.Acolo de ex pe frigider scrie si de cat sa fie siguranta de cati amperi, deci vei pune o siguranta asa cum zice frigideru sau masina de spalat.Nu pui 7 masini de spalat pe o singura siguranta.Restu poti sa pui cate 5 prize pe o siguranta, deci nu pui toate prizele din casa pe o singura siguranta.Si luminile la fel, hai pe alea le poti pune dar de regula se pun acolo cel putin 2 sigurante, adica se impart luminile in 2. E simplu asa daca nu-i nimic facut, adica sa ai trasa instalatia electrica, daca o ai deja este existenta naspa, poti schimba cablurile si siguranta.De ex daca ai 2 frigidere pe o siguranta.Vezi caati wati sau cati amperi are nevoie frigideru inmultesti al 2 ca ai doua si pui o siguranta de putere mai mare.Cablu la fel se calculeaza in fctie de consumator, pot sa iti zic ce cablu ai nevoie daca stiu cati wati sau amperi are un frigider.Acum chestia naspa, ca e naspa sa pui 2 frigidere pe un singur circuit, de ce? Pai sa zic asa siguranta va fi aproape dubla ca putere, in cazu in care functioneaza numai un frigider si apare ceva siguranta nu va sari pentru ca e puternica pentru doua frigidere.De aia se pune cum am zis fiecare pe siguranta lui.In rest cu pocnituri si ce spui alea cine stie ce or fi, in general nu auzi pocnituri, poate ceva zgomote dar altfel nu pocnituri asta de la contactele imperfecte.Adica prize la care cablurile nu-s bine stranse, sau poate fi consum mai mare decat poate duce acea priza sau cablu.Cand ai o casa si schimbi consumatorii trebuie sa schimbi cablurile, sigurantele si sa pui prize de puterea ce o cere acel consumator.Ti se pare nu stiu ce chestii dar e simplu de tot. Zici ai 3 boilere de care? Daca is pe gaz nai treaba cu curentu electric, ce consuma ala e nimic. Daca is electrice atunci da alea le pui sigur pe cate un circuit separat fiecare cu siguranta lui.Deci daca nu te pricepi asa cat de cat ce sa zic trebuie sa fie cineva la fata locului sa vada exact ce ai acolo

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cauti o firma de proiectare sa-ti determine necesarul, te duci la primarie si la furnizor sa ceri aprobare si o firma autorizata iti trage retea de abonat.

| iwefgOficiall a răspuns:

An locul la 3 boilere poti pune 2 centrale prin condensare si ar fi mai putin consum de curent.
Masinile de spalat cumpara unele cu +++ mai noi si o sa ai economie.