| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cine se pricepe în domeniul horticulturii?
Dacă azi, de exemplu, pomii sunt înfloriți și au mici frunzulițe și vine o noapte cu temperaturi de -2 grade spuneți-mi exact ce se întâmplă. Cad frunzele și florile de tot sau doar fructele vor fi afectate?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de temperatura si de durata frigului.
De obicei, daca florile au aparut mai repede decat frunzele, atunci fructele vor aparea unde florile au fost polenizate si samburii au inceput sa se ofileze.
Dupa cca. 2 saptamani vei putea constata cat- si ce a afectat inghetul.

Am avut un cires in curte, care "a prins" o zapada timp de 2 zile, cand a fost in plina floare, dar a supravietuit, a avut recolta frumoasa. In alti ani nu a fost inghet, dar nu prea au fost fructe, fiindca in timpul infloririi nu au umblat albinile (a plouat si a batut vantul mai multe zile).

Doar in ansamblu se poate afla ce ramane din pomi si din fructe dupa vremea schimbatoare de primavara.

| BuGsstormbunny a răspuns (pentru Bula):

Mulțumesc frumos de răspuns. Frunzele sunt afectate sau ele raman verzi etc pana la toamna?

| Bula a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Unele da, unele ba.
Vei vedea peste 2-3 saptamani si in continuare.
Doar atunci trebuie sa-ti faci griji, daca nu se mai inerzeste, nici pana in mijlocul lunii iulie.