| MariusNWM a întrebat:

Cum pot sa stimulez o vie batrana sa faca coarde noi si sa aiba mai mult rod? Cand o tai cresc coarde dar putine si fac struguri putini.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Primavara trebuie curatata via, cand mugureste.
Lasi 2 corzi din anul trecut, restul le tai.
Corzile ramase din anul acesta le scurtezi din varf la atatea perechi de muguri cate ciorchine vrei sa faca pe ea (pana la 10-12). Mugurele ramas in varf va creste mai departe coarda, iar restul va fi frunza, ciorchina si alte ramuri noi.
La curatire TU dai forma si directia in care sa creasca.

| MariusNWM explică (pentru Bula):

Multumesc! Am sa tin cont de sfat!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca e batrana rau pui cruce, o scoti si pui alte vite.Si plantele is ca oamenii, cand imbtranesc s-a dus laughing ai vazut tu batran crescand, sau avand putere mai mare?

Ce poti face, este sa o tai de jos, adica sa lasi stiu si eu 10-15 cm, elimini totu si lasi doara bucuata care iese din pamant.
Ai grija in cazul vitelor altoite sa nu tai tot altoiul.

Asa poti vedea daca o sa mai mearga sau nu.De stimulat nu prea ai ce sa mai stimulezi, atat poate, daca e batrana cum zici.
Un alt sfat este sa nu inlocuiesti vitele asa una azi alta mai stiu eu cand, ma refer in via ce o ai sa scoti o vita de colo colo si sa le inlocuiesti cu altele, nu o sa mearga.Scoti ori 1-2 randuri si pui totu iar, ori scoti toata via si pui totul nou.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Din ce l-am văzut pe taică-miu din viţele crescute mai lungi şi tinere se fac pentru ele şanţuri prin pământ, le calculezi cum să fie o parte acoperite cu pământ prin acele şanţuri, iar vârfurile lăsate afară. Eventual le întinzi pe suporţi ca nişte scări. are nevoie de timp ca aceea ce se acoperă în acele şanţuri să-şi facă rădăcină, dar aşa se poate întineri. Mult succes!