| ds01 a întrebat:

Cum se alege un calorifer in functie de dimensiunea incaperii? Vreau un exemplu.

Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Calculul Necesarului termic (Nt) al volumului de incalzit se calculeaza astfel:
Se inmulteste suprafata (S) apartinand camerei cu inaltimea (h), apoi se inmulteste cu un coeficient cuprins intre 32 si 48 (45 pentru bai), functie de gradul de descarcare termica al spatiului: 32 pentru un spatiu cu o foarte buna izolare termica (geam termopan, pereti grosi din caramida etc. etc.) si 48 pentru un spatiu cu ferestre cu geam simplu din sticla normala, pereti din beton armat, pereti exteriori pe coltul blocului etc. Aceste valori sunt valabile pentru o temperatura ambientala cuprinsa in limitele de 24-26 grade Celsius. Dar in practica, s-a dovedit ca utilizatorii din tara noastra prefera o medie a temperaturii ambientale cuprinsa intre limitele de 26-28 grade Celsius, drept pentru care, coeficientii cu care se calculeazã necesarul termic sunt cuprinsi intre 50 si 70 (60 pentru bai)!
Coeficientul maxim se aplica de regula unui apartament vechi din beton armat simplu, necaptusit cu nici un fel de izolator termic prin interior, cu ferestre din sticla subtire simpla etc. situat pe coltul exterior al unui bloc (camere cu minimum 2 pereti exteriori).
Nt (Watt) = S X h X (32... 48 ) sau Nt (Watt) = S X h X (50... 70)
Cu Nt calculat si distanta dintre tur si retur masurata, va prezentati la un distribuitor de calorifere la care solicitati un calorifer cu aceste caracteristici.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt mai multi factori de luat in calcul, sunt insa calculatoare online. Alege unul care cere cat mai multe detalii si calculează pentru fiecare camera in parte. Suma lor plus o marja de 10% îți va da si puterea minima necesara a centralei (vei fi surprins, majoritatea centralelor de apartament sunt de 3-4 ori mai mult decat e nevoie).
Nu ezita sa supradimensionezi caloriferele, asta iti va permite sa setezi temperatura apei cat mai aproape de minimum, astfel încât sa ai pierderi minime.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Iei cat mai mare te tin bojocii, asta... buzunarul
dupa care observi ca in general au 3 trepte de putere si un buton care se roteste si din cauza caruia se inchide/deschide singur (deci incalzeste si mai putin)