| Ionut2432 a întrebat:

Daca vecinul meu a intrat pe bucata mea de pamant si eu vin cu expertul sa masoare el o sa fie obligat dupa aceia sa cedeze pamantul sau va trebui sa ne judecam pentru acel pamant?

Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Fiecare pământ trebuie sa aiba un cadastru, adica un plan in care este măsurat tot pământul respectiv in latime si lungime! Daca tu ai latime spre exemplu 30 m, si vecinul tau a luat 3 m ca tu l-ai prins în fapt ori ca si-a schimbat gardul sau ca s-a dus gardul spre voi(pretexte),tu poti chema persoana care este specializată în masurarea "mosiei", sa faca calculul din actul de cadastru, acesta fiind dovada ta, si vecinul tau ori trebuie sa accepte ca tu ai dovada si măsurător, ori sa faca mofturi si sa nu-i convina, acesta poate neavând in cadastrul lui aceasta latine de inca 3 metri ai tai, si de nervi sau fara sa stie ca ai acest act, sa vrea in instanta! Daca iti apartin si ai dovada, tu castigi! Meriti"a doua sansa"

1 răspuns:
| MrWZJ a răspuns:

Daca tu ai dreptate, si anume ca acela este terenul tau, nu al lui, atunci da. O sa fie obligat sa ti-l cedeze.
Totul depinde de tine cum comunici cu respectivul.
In cel mai rau caz se ajunge la judecata, dar incearca sa te feresti, pentru ca sunt bani pierduti!

O zi buna!

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEXCL4y9MfbEFDpMHwe3HNA